Unijny komisarz: pomożemy Ukrainie stworzyć miejsca pracy. Ale "Kijów powinien zmienić klimat biznesowy"

Najnowsze

sxc.huUkraina potrzebuje unijnej pomocy

Unia Europejska jest gotowa pomagać Ukrainie, ale władze tego kraju powinny stworzyć warunki do rozwoju gospodarczego - powiedział w czwartek w Kijowie komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.

- Jesteśmy gotowi pomagać Ukrainie i jej przywódcom politycznym w kwestiach rozwoju państwa, w szczególności z punktu widzenia gospodarki. Chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy, tworzenie dobrych warunków życia. Myślę, że to jest najważniejsze w obecnej chwili - powiedział Hahn dziennikarzom.

Kolejne kroki

Wskazał, że powinny zostać podjęte kroki w tym kierunku zgodnie z umową o stowarzyszeniu zawartą przez Ukrainę i UE. Ukraina powinna zmienić klimat biznesowy, bo inwestorzy zagraniczni są zainteresowani przybyciem lub powrotem na Ukrainę - apelował komisarz. - Myślę, że jeśli zostanie to zrealizowane, to Ukraina automatycznie przybliży się do Europy - ocenił.

Na pytanie, czy widzi Ukrainę w składzie UE, komisarz odparł: - To zależy od Ukrainy jako państwa. My możemy tylko pomóc i okazywać wsparcie, przy spełnieniu pewnych warunków.

Hahn wyjaśnił, że spotkał się już w Kijowie z przedstawicielami partii politycznych, w tym opozycyjnych. Według jego wrażenia "wszystkie strony chcą poprawić sytuację i są świadome, że bardzo ważne, konieczne jest osiągnięcie konkretnych rezultatów". - UE gotowa jest pomagać, ale wszystko zależy od władz ukraińskich - podkreślił.

Wizyta Hahna w Kijowie potrwa dwa dni. Unijny komisarz przeprowadzi m.in. rozmowy z prezydentem Petrem Poroszenką oraz premierem Arsenijem Jaceniukiem. Wspólnie z tym ostatnim podpisze umowę o finansowaniu rozwoju polityki regionalnej.

Merkel: sankcje są nieuknioneTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu