Unijni ministrowie ds. energii porozmawiają o Ukrainie. O liście Putina

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatWładimir Putin o gazie dla Ukrainy

Komisarz Unii Europejskiej ds. energii Guenther Oettinger zwołał na poniedziałek telekonferencję ministrów ds. energii wszystkich 28 krajów UE, by rozmawiać o bezpieczeństwie dostaw gazu w kontekście Ukrainy - dowiedziała się w piątek PAP u służb prasowych komisarza. Chodzi o list prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym ostrzega o możliwości wstrzymania dostaw gazu na Ukrainę.

W czwartek w liście do 18 europejskich przywódców prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że Gazprom może być zmuszony do przejścia na system przedpłat w handlu gazem z Ukrainą, a w przypadku naruszenia warunków płatności całkowicie lub częściowo przerwać dostawy gazu.

Może to doprowadzić do redukcji dalszych dostaw do Europy. Adresatami listu Putina są prezydenci państw importujących gaz z Rosji przez terytorium Ukrainy. Wśród tych państw jest również Polska.

Zapewnienie Putina

W piątek Putin zapewniał, że Rosja zrealizuje swe zobowiązania wobec europejskich klientów kupujących jej gaz i nie planuje wstrzymania dostaw gazu na Ukrainę. Zastrzegł jednak, że Moskwa może zobligować Kijów do płacenia za gaz z góry. Departament Stanu USA i Komisja Europejska przestrzegły Rosję przed traktowaniem dostaw gazu jako środka nacisku i narzędzia polityki. Oettinger w rozmowie z austriackim radiem przekonywał w piątek, że w interesie Rosji jest zapewnienie dostaw i że potrzebuje ona dochodów. Zapowiedział też przygotowanie planu mającego na celu pomoc Ukrainie w spłaceniu części zobowiązań wobec Rosji. - Przygotujemy w najbliższych tygodniach pakiet, aby spłacenie uzasadnionych rachunków było możliwe, ale nie według księgowości pana Putina, lecz zgodnie z tym, co wynika z kontraktów - oświadczył. - Część rachunków (Ukrainy) jest uzasadniona, a część - nie - ocenił.

Kolejne podwyżki

3 kwietnia prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że cena gazu dla Ukrainy od kwietnia 2014 roku wyniesie 485,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Wcześniej premier Dmitrij Miedwiediew uchylił rozporządzenie rządu FR z kwietnia 2010 roku, na mocy którego o 100 USD, tj. do zera, obniżone zostało cło eksportowe na gaz ziemny przy dostawach na Ukrainę. Według rosyjskiego ministerstwa energetyki według stanu z 9 kwietnia dług ukraińskiego Naftohazu wobec Gazpromu wynosił 2,238 mld dolarów. Ponadto, jak dowiedziała się PAP u służb prasowych komisarza, Oettinger jest zaproszony na konferencję w Warszawie na 23 kwietnia, ale jego udział nie jest potwierdzony, ponieważ jego kalendarz zmienia się "ze względu na obecną sytuację polityczną".

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda