Unijne fundusze leżą odłogiem

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huSamorządy opieszale wydają pieniądze z RPO

Unijne pieniądze z Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) leżą bezczynnie, bo samorządy mają kłopot z ich wydaniem - alarmuje "Gazeta Wyborcza".

Według najnowszych danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, wykorzystały one zaledwie 6 procent rocznego planu, czyli 390 milionów zł z zaplanowanych na ten rok 6,6 miliardów.

Choć pieniądze z Regionalnych Programów Operacyjnych możemy wydawać do 2015 r., więc dziś jeszcze nic nam Unia nie zabierze, to sytuacja jest niepokojąca.

Liderzy i maruderzy

Jeśli chodzi o tempo wydawania pieniędzy z RPO, peleton województw podzielił się na trzy grupy. Liderami są: opolskie, lubelskie, śląskie, małopolskie i kujawsko-pomorskie. Pierwsze z nich zdołało już wydać 38 proc. pieniędzy, jakie zaplanowało na ten rok.

Potem cztery kolejne województwa (mazowieckie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie), które wydały od 5 do 9 proc. Stawkę zamykają maruderzy: zachodniopomorskie, wielkopolskie, podkarpackie, podlaskie, lubuskie, łódzkie i dolnośląskie. Najlepsze z nich wydało zaledwie 3 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu