UniCredit nie dostanie więcej akcji Pekao?

Najnowsze

Aktualizacja:

Ministerstwo Skarbu Państwa może wypowiedzieć włoskiej grupie bankowej Unicredit umowę o Pekao SA. W jakich okolicznościach? - Jeśli warunki rynkowe będą niesprzyjające - mówi wiceminister skarbu Michał Chyczewski.

O takiej możliwości Chyczewski poinformował w środę dziennikarzy w Sejmie: - Podpisaliśmy umowę opcyjną. Wykonanie tej umowy uzależnione będzie od warunków rynkowych. Jeżeli nie będzie perspektywy, że sytuacja się poprawi, to umowa może zostać wypowiedziana - powiedział.

O jaką umowę chodzi?

Ministerstwo skarbu i UniCredit podpisali na początku września wiążącą umowę, zgodnie z którą resort otrzyma opcję sprzedaży, a włoski bank opcję kupna należących do Skarbu Państwa akcji Pekao.

Zgodnie z podpisaną umową UniCredit udzielił Skarbowi Państwa opcji sprzedaży z terminem realizacji od dnia zawarcia umowy do 30 czerwca 2009 r. Natomiast Skarb Państwa udzielił UniCredit opcji zakupu z terminem realizacji w okresie od 23 grudnia 2008 r. do 23 grudnia 2009 r.

Bo mają jeszcze czas

Skarb Państwa ma do 22 grudnia prawo do jednostronnego rozwiązania umowy opcji z UniCredit.

UniCredit ma obecnie 59,28 proc. akcji Pekao SA. Do Skarbu Państwa należy 3,95 proc. akcji polskiego banku.

Włoski bank wobec kryzysu

Unicredit jest obecnie nie tylko największą grupą bankową we Włoszech, ale i w całej strefie euro. Grupa poważnie odczuła jednak kryzys na rynkach finansowych. Obrót jej akcjami na mediolańskim parkiecie był wielokrotnie zawieszany.

Pod koniec grudnia 2007 roku włoski bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie. UniCredit kontroluje też największe banki komercyjne w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii i w Polsce.

Źródło: PAP