Unia złagodzi sankcje wobec Rosji? Za tydzień oceni, czy są podstawy

Najnowsze

sxc.hu W związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie UE nałożyła do tej pory sankcje wizowe i finansowe na 119 osób

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej mają ocenić w przyszłym tygodniu, czy sytuacja na wschodniej Ukrainie pozwala na złagodzenie sankcji nałożonych na Rosję - poinformowała we wtorek rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz.

- Do końca miesiąca kraje UE mają przeanalizować, czy porozumienie o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy oraz plan pokojowy są realizowane. W świetle tej analizy i sytuacji na miejscu (na Ukrainie) Komisja Europejska i Europejska Służba Działań Zewnętrznych będą mogły przygotować propozycje zmian (w obowiązujących sankcjach) - powiedziała Kocijanczicz. Dodała, że spotkanie ambasadorów krajów unijnych w tej sprawie odbędzie się w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie we wtorek. Według rzeczniczki ewentualna decyzja o złagodzeniu sankcji musiałaby zapaść jednomyślnie.

Doniesienia medialne

Rosyjska gazeta "Kommiersant" napisała we wtorek, że za tydzień, 30 września, Unia Europejska może uruchomić procedurę uchylania sankcji wprowadzonych przeciwko Rosji z powodu jej polityki wobec Ukrainy. Gazeta przypomina, że ogłaszając 11 września nowe sankcje przeciw Moskwie, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapowiedział, iż przed końcem miesiąca Unia Europejska, w zależności od rozwoju sytuacji na wschodzie Ukrainy, może zmienić, zawiesić albo cofnąć wszystkie bądź część obowiązujących ograniczeń. Powołując się na swojego rozmówcę w Brukseli, "Kommiersant" podaje, że decyzja co do dalszego postępowania zapadnie 30 września na szczeblu Komitetu Stałych Przedstawicieli krajów UE w Brukseli (Coreper).

Zachodnie sankcje

W związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie UE nałożyła do tej pory sankcje wizowe i finansowe na 119 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osoby z otoczenia Kremla, oraz 23 firmy i osoby prawne. Wprowadziła również sankcje gospodarcze w formie ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakazu eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych. Według źródeł dyplomatycznych nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie UE zdecydowała się złagodzić te restrykcje wobec Rosji.

Rekordowo słaby rubel. Rosja odczuwa sankcje TVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu