Unia walczy o tańsze sms-y

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESAnna Streżyńska: Nie odpuścimy sprawy cen roamingu

KE zamierza obniżyć ceny sms-ów w roamingu na terenie Unii Europejskiej. Ponieważ operatorzy dobrowolnie nie zechcieli do tej pory obniżyć cen, Komisja postanowiła wprowadzić jednolite regulacje. "Obywatele UE powinni mieć możliwość przesyłania sms-ów za granicą bez ponoszenia nadmiernych kosztów" – poinformowała w komunikacie komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding.

- Po zapoznaniu się z ostatnimi tendencjami cenowymi, zbadanymi przez krajowych regulatorów telekomunikacyjnych, jestem szczególnie zaniepokojony wysokimi cenami, jakie płacą klienci wysyłający wiadomości tekstowe za granicą – poinformował przewodniczący KE José Manuel Barroso.

- Opłaty roamingowe kosztowały już klientów sieci komórkowych zbyt wiele – dotyczy to zwłaszcza tych 77 proc. młodych ludzi, którzy podczas pobytu za granicą wysyłają sms-y ze swoich telefonów komórkowych - powiedziała Reding.

Dodała, że w październiku zamierza przedstawić pozostałym członkom Komisji projekt rozporządzenia w sprawie roamingu dotyczącego sms-ów.

Ceny w roamingu zastraszające

Średni koszt sms-ów wysłanych w roamingu (poza granicami kraju) - między październikiem 2007 r. a marcem 2008 r. - wyniósł w Unii Europejskiej (UE) 0,29 euro. Komisja Europejska (KE) chce, żeby był niższy.

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek dane Europejskiej Grupy Regulatorów (ERG), zgodnie z którymi średnia cena wysłania sms-a w roamingu w UE wyniosła, w okresie między październikiem 2007 r. a marcem 2008 r. 0,29 euro. Jak informuje KE, to dziesięć razy więcej niż średni koszt sms-a krajowego.

Operatorzy nie reagują - trzeba im nakazać

Jak informuje KE, jej apele do operatorów o dobrowolne obniżenie opłat roamingowych za sms-y nie odniosły skutku. Dlatego planuje rozpocząć prace nad regulacjami, które zapewnią konsumentom możliwość korzystania z jednolitego rynku usług w zakresie sms-ów.

Przewodniczący ERG oraz prezes Krajowego Urzędu ds. Łączności na Węgrzech Dániel Patáki poinformował, że zdaniem ERG ceny sms-ów w roamingu powinny wynosić 11–15 eurocentów za sms-a.

W Polsce o obniżki cen usług telekomunikacyjnych walczy UKE. - Niepokoją mnie głosy, żeby wogóle nie regulować kwestii horrendalnych cen roamingu - powiedziała Anna Streżyńska z Urzędu Komunikacji Elektronicznej w CNBC Biznes. - My jednak stoimy na twardym stanowisku i tej sprawy nie odpuścimy - zapewnia szefowa UKE.

Internet także tańszy

KE zamierza jednocześnie obniżyć wysokie rachunki za połączenia komórkowe z internetem. Pierwszych propozycji będzie się można spodziewać już wczesną jesienią.

We wtorek Komisja zaprezentowała nową stronę internetową poświęconą roamingowi. Znajdują się na niej informacje na temat opłat pobieranych za wysyłanie sms-ów oraz korzystanie z internetu z telefonu komórkowego podczas pobytu za granicą w każdym z 27 krajów UE.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES