Unia się skurczyła

Najnowsze

TVN24PKB UE w dół

PKB Unii Europejskiej spadło w drugim kwartale tego roku o 0,2 proc. wobec pierwszego kwartału - podał Eurostat. Tyle samo wyniósł spadek PKB w strefie euro. Eurostat nie dysponuje jeszcze danymi z Polski za drugi kwartał.

Biuro statystyczne UE przypomniało, że w pierwszym kwartale roku wzrost PKB w UE i strefie euro wynosił 0 proc. W drugim kwartale tego roku w porównaniu z tym samym kwartałem roku ubiegłego, sezonowo wyrównany, PKB spadł w strefie euro o 0,4 proc. oraz o 0,2 proc. w UE.

- Recesja nigdy nie jest dobrą wiadomością, ale dane te są zgodne z prognozami Komisji Europejskiej - stwierdził rzecznik KE Ryan Heath. Przyznał jednak, że dane dotyczące np. Hiszpanii są gorsze niż spodziewała się KE. Zastrzegł jednocześnie, że wtorkowe dane Eurostatu to wstępne dane, a ostateczne będą opublikowane we wrześniu. Według wstępnych danych Eurostatu PKB pogrążonej w recesji i kryzysie bankowym Hiszpanii spadnie w drugim kwartale br. względem pierwszego kwartału o 0,4 proc. Mniejszy niż w pierwszym kwartale wzrost odnotowały Niemcy (0,3 proc. względem 0,5 proc.). Wzrost PKB Francji, tak samo jak w pierwszych trzech miesiącach roku, wyniósł 0 proc.


Produkcja w dół

Eurostat podał dziś także, że wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa spadła w czerwcu w UE o 0,9 proc. wobec maja. Najbardziej produkcja spadła w Wielkiej Brytanii o 2,5 proc., a w Polsce - o 2 proc. i był to drugi największy spadek w UE. Spadek produkcji przemysłowej w pogrążonej w kryzysie strefie euro był w czerwcu mniejszy, niż w UE i wyniósł 0,6 proc. W maju produkcja przemysłowa względem kwietnia wzrosła o 0,9 proc. w strefie euro i 0,8 proc. w UE. Produkcja w ujęciu rocznym spadła w czerwcu br. o 2,1 proc. w strefie euro i - o 2,2 proc. w UE. Eurostat poinformował też, że w czerwcu br. produkcja przemysłowa spadła w 16 krajach UE, a wzrosła w pięciu, dla pozostałych państw z "27" nie ma jeszcze dostępnych danych. Nadzwyczajny wzrost produkcji odnotowała Litwa (18,6 proc.), więcej towarów opuszczało też fabryki w Słowenii (wzrost o 2,9-proc.) i Irlandii (2,7-proc.).

Autor: bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24