Unia się obudziła: Solarium jednak niezdrowe

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24\ArchiwumPrzebywanie w solarium nie należy do najbezpieczniejszych. Zwłaszcza, że ich właściciele często łamią normy bezpieczeństwa

Nie do wiary. Komisja Europejska zorientowała się, że... solaria mogą być niebezpieczne. Trwająca rok kontrola 500 solariów w dziesięciu krajach UE, w tym w Polsce, pozwoliła Komisji Europejskiej wydać w piątek alarmujący komunikat o tym, że korzystanie z solariów wiąże się dla miłośników sztucznej opalenizny ze sporym ryzykiem. Przede wszystkim - promieniowaniem...

Kampania kontrolna trwała od września 2008 do września 2009, ale dopiero teraz KE podsumowała jej wyniki. Sprawdzenie 500 łóżek opalających w 300 placówkach (głównie salony piękności i kluby sportowe) w Polsce i innych krajach UE, wykazało, że co siódme urządzenie przekracza normy emisji promieniowania ultrafioletowego (UV).

Łamią normy bezpieczeństwa

Ponadto okazało się, że klienci (głównie klientki) nie są odpowiednio informowani o ryzyku, jakie wiąże się ze zbyt długim narażeniem na promienie UV. W salonach z solarium nie przestrzega się także zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie.

- Martwi mnie wysoki odsetek łóżek opalających i punktów oferujących sztuczną opaleniznę, które łamią normy bezpieczeństwa - zasmucił się komisarz ds. zdrowia i konsumentów John Dalli. - To ważny problem z punktu widzenia zdrowia, o czym świadczy fakt, że liczba przypadków raka skóry podwaja się co 15-20 lat - oświadczył.

Z kolei odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorstwa komisarz Antonio Tajani uznał, że "łóżka muszą być bezpieczne, nieszkodliwe dla zdrowia i wyposażone w jasne instrukcje zaadresowane do użytkowników". Wyraził zadowolenie, że szereg krajów członkowskich oraz producenci urządzeń opalających zapowiedzieli współpracę i wzmożone kontrole na rzecz większego bezpieczeństwa solariów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24\Archiwum