Unia rozszerza sankcje wobec Libii

Najnowsze

Aktualizacja:

Unia Europejska zdecydowała o rozszerzeniu sankcji wobec Libii. Ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty wpisali na "czarną listę" dziewięć libijskich firm naftowych i gazowych.

Aktywa finansowe tych koncernów zostały zamrożone w europejskich bankach. To kolejna tego typu decyzja w ostatnich kilkunastu dniach. Ponad tydzień temu Wspólnota też wzięła na celownik libijskie firmy i zamroziła wtedy aktywa pięciu państwowych libijskich spółek.

Decyzja o nałożeniu, a później rozszerzeniu sankcji gospodarczych nie była łatwa ze względu na interesy Włoch i Malty w Libii, ale ostatecznie i te kraje nie zdecydowały się na zablokowanie decyzji.

Na dzisiejszej naradzie w Brukseli zapadła także decyzja o rozszerzeniu listy osób niepożądanych w Unii, na której czele umieszczono Muammara Kaddafiego. Szefowie dyplomacji 27 państw zabronili wjazdu na teren Wspólnoty kolejnym 11 jego współpracownikom. W sumie sankcjami dyplomatycznymi jest teraz objętych prawie 40 osób.

Unijni ministrowie spraw zagranicznych dyskutują w Brukseli na temat sytuacji w Libii po rozpoczęciu w sobotę operacji wojskowej. Unia Europejska podkreślała w ostatnich dniach, że jako Wspólnota nie zamierza angażować się wojskowo w Libii. Oferuje natomiast pomoc w ewakuacji uchodźców i wsparcie humanitarne.
Źródło: Polskie Radio, AFP