Unia pomoże Irlandii

Najnowsze

Aktualizacja:

Unia Europejska pomoże Irlandii. Ministrowie finansów krajów strefy euro zdecydowali, że spełnią prośbę dublińskiego rządu i przekażą 80-90 miliardów euro wsparcia, żeby utrzymać stabilność strefy euro.

Informację przekazał Komisarz Europejski ds. Gospodarczych i Walutowych Olli Rehn. Ministrowie finansów krajów strefy euro od godz. 18 dyskutowali o pomocy dla Dublina. Komunikat mający uspokoić rynki finansowe przed otwarciem poniedziałkowych sesji wyda po konferencji szef Eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker.

Również w niedzielę w Dublinie podczas nadzwyczajnego posiedzenia rady ministrów rząd debatuje nad planem drastycznych oszczędności, którego wdrożenie jest warunkiem uruchomienia europejskich funduszy pomocowych dla Irlandii. 160-stronicowy projekt planu został już przedstawiony ekspertom UE, Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) i Centralnego Banku Europejskiego, którzy od czwartku uczestniczą w Dublinie w naradach dotyczących międzynarodowej pożyczki dla Irlandii.

Plan oszczędnościowy

Według premiera Briana Cowena główne "parametry" planu oszczędnościowego zostały już "ogólnie zaaprobowane" przez komisarza europejskiego ds. gospodarczych i walutowych, Olliego Rehna.

Rada ministrów w ostatnich tygodniach zbiera się niemal "trzy razy w tygodniu" - ujawnił rzecznik irlandzkiego rządu. Gabinet premiera Briana Cowena stara się przygotować "bardzo delikatny" - jak to ujmuje AFP - plan oszczędności budżetowych, który pozwoliłby zaoszczędzić w ciągu czterech lat 15 mld euro, czyli niemal 10 proc. całkowitego PKB Irlandii.

Deficyt rzędu 32 procent PKB

Rząd walczy o obniżenie deficytu budżetowego, który obecnie wynosi 32 proc. PKB, do wymaganych przez unijne prawo trzech procent. Plan ma zostać ogłoszony na początku przyszłego tygodnia.

Według źródeł agencji Reutera oczekuje się, że pakiet pomocowy - w zależności od tego, czy przeznaczony będzie wyłącznie na ratowanie irlandzkiego sektora bankowego, czy również na potrzeby budżetu państwa może wynieść od 45 do 90 mld euro.

Źródło: Reuters, bbc.co.uk, PAP