Unia ostrzeże przed zabawką z magnesem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Magnetyczne zabawki pod kontrolą UE

Unia Europejska zamierza wprowadzić kolejne ograniczenia dla producentów zabawek. Już niedługo producenci sprzedający zabawki w UE będą musieli specjalnie oznaczać produkty z magnesami.

Najprawdopodobniej niebawem na opakowaniach zabawek zawierających magnesy pojawią się ostrzeżenia o zagrożeniu. - Chodzi o to, by uchronić dzieci przed groźnymi skutkami połknięcia magnesów podczas zabawy - powiedziała Meglena Kuneva, unijna komisarz ds. ochrony konsumentów.

Proponowane obostrzenia najpierw musi jeszcze zatwierdzić Europarlament. Potem Komisja Europejska wprowadzi je w życie. Takie ograniczenia do tej pory przyjęły już Francja i Niemcy. W innych krajach Unii nie było na razie żadnych norm dotyczących zabawek, których elementem są magnesy.

Gdzie się udać z dzieckiem, które połknęło magnes Obowiązek odnosi się do "wszystkich zabawek magnetycznych, to znaczy zawierających lub składających się z jednego lub wielu magnesów, czy części magnetycznych, których rozmiar i kształt umożliwia ich połknięcie przez dzieci".

Chodzi o to, by ostrzec rodziców, że ich dziecko może połknąć drobny magnes, co doprowadzić może do poważnych konsekwencji. Dwa przyciągające się magnesy mogą bowiem doprowadzić do rozerwania narządów wewnętrznych dziecka.

Etykieta na opakowaniu lub w inny sposób dołączona do zabawki będzie musiała zawierać ostrzeżenie, że zabawka zawiera części magnetyczne oraz informację dla rodziców, by szukali natychmiastowej pomocy medycznej w przypadku, gdyby ich dziecko połknęło drobny element takiej zabawki.

To kolejne ograniczenie dla producentów zabawek. Nowe przepisy będą też dokładnie regulować m.in. w jaki sposób można mieszać zabawki z jedzeniem. Te regulacje mają wejść w życie najprawdopodobniej w 2010 roku.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24