Unia odblokowała miliony dla Palestyny

Najnowsze

Aktualizacja:

Unia Europejska odblokowała w poniedziałek 35 mln euro pomocy dla Palestyńczyków; dzięki tej inwestycji UE pomoże poprawić warunki życia w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Decyzja o przyznaniu nowych funduszy podjęta została na krótko przed spotkaniem krajów pomagających finansowo Palestyńczykom, które zaplanowano na środę w Brukseli.

W konsultacjach tych wezmą udział między innymi: minister spraw zagranicznych Norwegii Jonas Gahr Stoere, szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton i przedstawiciel Kwartetu Madryckiego, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.

W raporcie opublikowanym przed środowymi rozmowami ONZ ocenia, że "postępy w budowaniu państwa palestyńskiego są zagrożone", i wzywa państwa - donatorów "do przyśpieszenia swych kontrybucji" finansowych. Autorzy dokumentu apelują też do władz Izraela, "by sprawniej pobierały podatki i zminimalizowały próby unikania" płatności na rzecz fiskusa.

Co dalej?

Bank Światowy ostrzegł w minionym tygodniu, że trudności budżetowe Autonomii Palestyńskiej i uszczuplenie pomocy międzynarodowej dla Palestyńczyków grożą tym, że postępy w rozwoju regionu, widoczne w ostatnich latach, zostaną zmarnowane.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy również wezwał kraje pomagające finansowo Palestyńczykom do szybkiego dostarczenia dalszej pomocy. Zarówno Bank Światowy, jak i MFW zwracają uwagę, że Autonomii Palestyńskiej brakuje ponad 500 mln dol., by spełnić założenia budżetu na rok 2012.

Izrael sceptyczny

Rząd Izraela przygotował raport, przytoczony w niedzielę przez dziennik "Haarec", według którego gospodarka Autonomii Palestyńskiej nie jest wystarczająco silna i ustabilizowana, aby można było na niej oprzeć strukturę państwową. Dokument opracowało MSZ Izraela na podstawie najnowszych danych Banku Światowego. Przedstawiciel władz palestyńskich Hasan Chatib odrzucił izraelski raport, powołując się miedzy innymi na ekspertyzę MFW. W ubiegłym roku MFW wydał opinię, że palestyńskie instytucje finansowe są gotowe do tego, by stać się podstawą państwa palestyńskiego.

Źródło: PAP