Unia nakłada bankom kaganiec

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAW środku prezes Europejskiego Banku centralnego Jean-Claude Trichet

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej porozumieli się w środę w sprawie ustanowienia nowych organów europejskiego nadzoru finansowego, które UE wprowadza w odpowiedzi na kryzys - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych.

Przyjęte rozporządzenia przewidują powstanie Europejskiej Rady Oceny Ryzyka Systemowego (European Systemic Risk Council - ESRC) z udziałem szefów 27 banków centralnych, która ma brać pod uwagę wszelkie informacje kluczowe dla stabilności finansowej i skutecznie reagować, wydając krajom, grupom krajów albo całej UE zalecenia odpowiedniego działania (nadzór makroostrożnościowy).

Ponadto powstaną trzy unijne organy nadzorcze dla poszczególnych rynków finansowych: bankowości, papierów wartościowych oraz ubezpieczeń i pracowniczych programów emerytalnych. Będą one wchodzić w skład Europejskiego Systemu Organów Nadzoru Finansowego, do którego wejdą także krajowe organy nadzoru. Zajmą się nadzorem poszczególnych instytucji finansowych (nadzór mikroostrożnościowy). Do Europejskiego Organu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych będzie też należało sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad agencjami ratingowymi.

Przyjęty przez kraje członkowskie kompromis może być jeszcze zmieniony w toku prac w Parlamencie Europejskim. Wejście w życie nowych regulacji ma nastąpić już w przyszłym roku.

W momencie konfliktu między nadzorami finansowymi różnych państw, będzie można odwołać się do europejskich instytucji - uważa polski minister finansów Jacek Rostowski. - Nasze spółki, nasze instytucje finansowe często są spółkami-córkami dużych grup międzynarodowych. Oznacza to, że nasz nadzór jest w trudniejszej sytuacji w relacji z tymi spółkami, a szczególnie w relacji z ogólną grupą, transgraniczną grupą finansową, niż nadzór kraju macierzystego - mówił Rostowski w Brukseli.

- Będziemy mogli się odwoływać do tych organów europejskich, w sytuacji konfliktu między nadzorem polskim a nadzorem spółki-matki np. we Francji czy w Niemczech. To dla nas ważny przełom- dodał.

Wstępnie zakłada się, że nowe organy znajdą się w wielkich stolicach finansowych Europy: Londynie, Paryżu, czy Mediolanie. We Frankfurcie - z uwagi na lokalizację tam Europejskiego Banku Centralnego EBC - ma mieścić się Europejska Rada Oceny Ryzyka Systemowego (European Systemic Risk Council - ESRC) z udziałem szefów 27 banków centralnych.

- Polska nie będzie zgłaszała kandydatur żadnego miasta w Polsce - zapewnił Rostowski.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA