Unia liczy na koniec embarga na polskie mięso

Najnowsze

Aktualizacja:

Szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Moskwie Marc Franco uważa, że problem eksportu polskiego mięsa do Rosji zostanie rozwiązany w najbliższych tygodniach.

- To z kolei otworzy drogę do rozmów na temat nowego porozumienia między Rosją i Unią Europejską - oświadczył Franco w rozmowie z dziennikiem "Niezawisimaja Gazieta". Franco zauważył, że ostatnio atmosfera w relacjach polsko-rosyjskich zaczęła się wyraźnie poprawiać.

- Nowy premier (Donald) Tusk powiedział, że będzie dążyć do pozytywnych stosunków z Rosją. Również ze strony rosyjskiego rządu padły pozytywne oświadczenia o konieczności normalizacji relacji z Polską - wyliczył dyplomata.

Franco odnotował też, że "w Polsce przebywa grupa rosyjskich inspektorów, którzy kontrolują działalność przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem mięsa". - Ponadto, na zaproszenie rosyjskiego ministra rolnictwa Aleksieja Gordiejewa do Moskwy zamierza przyjechać jego polski kolega Marek Sawicki - dodał przedstawiciel KE w Moskwie.

Jego zdaniem, wszystko to wskazuje na prawdopodobieństwo, iż w najbliższych tygodniach problem mięsa zostanie rozwiązany. - W konsekwencji - uważa Franco - w najbliższych miesiącach otwarta zostanie perspektywa rozpoczęcia rozmów na temat nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy między Rosją a UE.

Według źródeł dyplomatycznych w Moskwie, rozmowy Gordiejewa z Sawickim odbędą się w środę.

Źródło: PAP, tvn24.pl