Unia gotowa otworzyć granice dla Mołdawian

Najnowsze


Komisja PE ds. swobód obywatelskich opowiedziała się w środę za zniesieniem wiz dla Mołdawian, którzy mają paszporty biometryczne. Mołdawia to pierwszy kraj Partnerstwa Wschodniego, który spełnił wymogi wprowadzenia ruchu bezwizowego ze strefą Schengen.

- To historyczna chwila dla Republiki Mołdawii i jej przyszłości w Unii Europejskiej - oświadczyła po głosowaniu w komisji sprawozdawczyni PE w tej sprawie, słoweńska europosłanka Tanja Fajon. - Mamy nadzieję, że jeszcze przed latem obywatele Mołdawii, którzy są posiadaczami paszportów biometrycznych, będą mogli podróżować bez wiz do krajów strefy Schengen - dodała.

Decyzja w marcu

Cały Parlament Europejski ma głosować w tej sprawie na posiedzeniu w Strasburgu pod koniec lutego. W marcu propozycję powinny poprzeć państwa Unii.

Komisja Europejska zaproponowała zniesienie wiz dla Mołdawian posiadających paszporty biometryczne pod koniec listopada ubiegłego roku, tuż przed parafowaniem przez ten kraj umowy stowarzyszeniowej z UE na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

W opublikowanym w połowie listopada raporcie o postępach Mołdawii we wdrażaniu planu działania w sprawie liberalizacji wizowej KE oceniła, że po ponad trzech latach prac Kiszyniów spełnił wszystkie wymagane kryteria. Przeprowadził reformę ministerstwa spraw wewnętrznych, a także poprawił współpracę sądową z UE w sprawach kryminalnych oraz międzynarodową współpracę policyjną. Ponadto lepiej współpracuje z Ukrainą, jeśli chodzi o zarządzanie granicami.

Ukraina i Gruzja następne?

Według KE liczba składanych przez obywateli Mołdawii wniosków o krótkoterminowe wizy Schengen pozostawała stabilna przez minione trzy lata (50-55 tys.). Wielu Mołdawian ma zresztą paszporty rumuńskie. Mołdawia zniosła obowiązek wizowy dla obywateli UE 1 stycznia 2007 roku.

Ukraina i Gruzja, które również wdrażają plany działań w sprawie liberalizacji wizowej, nie spełniły jeszcze wszystkich kryteriów pozwalających na zniesienie wiz.

Autor: msz//gry / Źródło: PAP