Najnowsze

Unia Europejska zamraża aktywa 18 Ukraińców. Sprzeniewierzyli państwowe fundusze

Najnowsze

Unia Europejska zamraża aktywa 18 Ukraińców
TVN24 Biznes i ŚwiatUnia Europejska zamraża aktywa 18 Ukraińców

Unia Europejska nałożyła w środę sankcje na 18 osób odpowiedzialnych za sprzeniewierzenie funduszy państwowych na Ukrainie. Zamrożone zostaną aktywa tych osób ulokowane w bankach w UE - poinformowały służby prasowe Rady UE.

Sankcje wejdą w życie w czwartek i będą obowiązywać przez rok. Mają one też służyć odzyskaniu zdefraudowanych ukraińskich środków państwowych. Rozporządzenie w sprawie sankcji oraz lista osób, których one dotyczą, zostaną opublikowane w czwartek w Dzienniku Urzędowym UE. Unijni dyplomaci już kilka dni temu przyznawali nieoficjalnie, że na czarnej liście znajdzie się odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Kolejny kraj

Jak pisaliśmy, wcześniej podobne kroki podjęły Austria, Szwajcaria i Liechtenstein. Władze Austrii do listy osób objętych sankcjami włączyły byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Również Łotwa zapowiedziała już wprowadzenie zakazu podróży i zamrożenie kont Ukraińców, którzy - jak podał rząd w Rydze - mają związek z łamaniem praw człowieka i korupcją. Jest wśród nich Janukowycz.

Łotewskie instytucje finansowe szacują, że na Łotwie Ukraińcy zdeponowali około 100 mln euro. Unia Europejska podjęła decyzję o zamrożeniu aktywów 18 osób winnych sprzeniewierzenia funduszy państwowych na Ukrainie.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości