Unia dała już 2,7 mld zł na edukację

Za unijne pieniądze powstają głównie szkoły i przedszkola
TVN24Za unijne pieniądze powstają głównie szkoły i przedszkola

Polskie projekty edukacyjne w latach 2004-2006 dostały 2,7 mld zł ze środków unijnych - poinformowała minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka. Dodała, że w latach 2007-2013 dostaniemy z Brukseli na ten cel 13 mld zł.

- Dzięki funduszom UE realizowane są projekty tzw. twarde, czyli inwestycje w infrastrukturę. W ramach tych projektów budowane i remontowane są szkoły i przedszkola, kupujemy komputery i inne wyposażenie. Prowadzimy też projekty tzw. miękkie, czyli szkolimy nauczycieli, fundujemy stypendia dla dzieci - tłumaczyła Gęsicka. Dodała, że część projektów z lat 2004-2006 już została zakończona, ale większość nadal jest realizowana. W dużej mierze są to projekty ciągłe, jak np. prowadzenie przedszkoli.

Na nowe przedszkola...

Przedszkola za pieniądze z Unii funkcjonują w całym kraju. Jak powiedziała przedstawicielka Fundacji Rozwoju Dzieci im. J.A.Komeńskiego, Monika Rościszewska – Woźniak, w ramach projektu koordynowanego przez fundację powstały 94 przedszkola w sześciu województwach. Wszystkie zostały utworzone na wsiach, w salach szkół podstawowych, w bibliotekach, domach kultury oraz remizach i domach parafialnych.

W ubiegłym roku z przedszkoli tych skorzystało dwa tys. dzieci. Projekt będzie realizowany do końca 2007 r., jego koordynatorzy liczą na to, że w kolejnych latach też dostaną dofinansowanie z Unii i przedszkola te będą nadal istnieć. - Prawie we wszystkich gminach, w których powstały nasze przedszkola co najmniej dwukrotnie wzrosła liczba dzieci objętych edukacją przedszkolną. Mamy przykład jednej gminy, która ma teraz 100 proc. dzieci objętych edukacją przedszkolną, a w styczniu tego roku miała zero - powiedziała Rościszewska – Woźniak.

... oraz szkoły

Inny przykład wykorzystania unijnych funduszy przedstawił zastępca wójta gminy Kaźmierz (woj. wielkopolskie) Karol Hartwich. W jego gminie, dzięki unijnym dotacjom, wybudowano nowy gmach gimnazjum. Wcześniej szkoła musiała korzystać m.in. z pomieszczeń dawnego PGR. W nowym gmachu są sale lekcyjne, pracownia komputerowa, laboratorium językowe, biblioteka z komputerami i dostępem do internetu oraz duża sala sportowa z zapleczem i trybunami dla 200 widzów.

Największy projekt, jaki zaprezentowano na konferencji, realizowała fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach tego projektu ponad 400 szkół wiejskich dostało dotację (do 88 tys. zł każda). Pieniądze te szkoły przeznaczyły na zajęcia pozalekcyjne, np. dodatkową naukę języków obcych, warsztaty artystyczne, wycieczki i wyjścia do teatru.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości