Unia da miliardy na innowacje. Dla przedsiębiorców, uczelni i instytutów

 
sxc.huNa rozwój innowacyjnych projektów przeznaczonych ma zostać ok. 15 mld euro

Około 15 mld euro do 2020 r. może być wydane w Polsce na wsparcie innowacyjnych projektów realizowanych głównie przez przedsiębiorstwa oraz uczelnie i instytuty badawcze – szacuje NCBR. Prawie 4,5 mld euro mają stanowić fundusze unijne.

W środę w Gdańsku zakończyła się dwudniowa konferencja "Innowacyjna Europa. Przyszłość współpracy nauki i biznesu".

Duże pieniądze

Zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Leszek Grabarczyk powiedział, że na wsparcie projektów badawczo-rozwojowych (B+R) realizowanych przez przedsiębiorstwa oraz uczelnie i instytuty badawcze w latach 2014-2020 może być wydane ok. 15 mld euro. - Taka kwota może być wydana po uwzględnieniu wszystkich dotacji na poziomie krajowym i regionalnym - dodał. Zaznaczył, że 15 mld euro to "pieniądze publiczne przeznaczone na badania, rozwój i innowacje". - Trzeba pamiętać, że do każdego publicznego euro będzie musiało być dołożone jedno euro z kieszeni prywatnej jako potwierdzenie wiarygodności projektu. Jestem przekonany, że w Polsce na realizację projektów innowacyjnych jest wystarczająco dużo pieniędzy - dodał Grabarczyk. Jak przyznał, "największym wyzwaniem w nadchodzących latach będzie mądre zainwestowanie dostępnych pieniędzy". Wyjaśnił, że będzie „to najprawdopodobniej ostatni okres, w którym w Polsce będą dostępne tak duże fundusze”. Jego zdaniem te pieniądze powinny być wydane w taki sposób, który pozwoli na realizacje nowych inwestycji, powstanie tysięcy nowych firm i utworzenie dodatkowych miejsc pracy. - Nadchodzące lata są ostatnim okresem na zbudowanie mocnych fundamentów trwałego dobrobytu w Polsce, na poziomie zbliżonym do krajów zachodnich - powiedział. Jestem przekonany, że "w Polsce istnieje potencjał zarówno na uczelniach jak i w przedsiębiorstwach do tego, aby te pieniądze wykorzystać efektywnie".

Dla przedsiębiorców

Koordynator Zespołu prasowego NCBR, Kamil Melcer poinformował, że w latach 2014-2020 przedsiębiorcy mają być głównymi beneficjentami funduszy przeznaczonych na projekty badawczo-rozwojowe i to przedsiębiorcy mają określać główne kierunki prac badawczo-rozwojowych. - Ta rola liderów, która do tej pory przypadała uczelniom, instytutom badawczym, które proponowały przedsiębiorcom pewne przedsięwzięcia, zostanie odwrócona i to przedsiębiorcy będą musieli wychodzić z inicjatywą - powiedział Melcer. Melcer podał, że w latach 2010-2013 do przedsiębiorców na badania i rozwój trafiło ponad 9 mld zł. Przedsiębiorcy, zarówno z sektora MSP jak i firm mikro, stanowili większość beneficjentów funduszy na wsparcie innowacji. Władysław Halbersztadt z funduszu Investin poinformował, że na początku 2015 roku powinna rozpocząć się realizacja pierwszych projektów w ramach największego funduszu zaawansowanych technologii na polskim rynku. Fundusz dysponuje kapitałem w wysokości 210 mln zł. W lutym br. utworzyły go NCBR, największy izraelski fundusz venture capital Pitango i Investin. - Tych projektów, które mogłyby być realizowane jest sporo, zarówno pochodzących z uczelni jak i z biznesu i mamy realne szanse, żeby w pierwszym półroczu 2015 r. zrealizować pierwsze inwestycje - dodał. Ocenił, że jeśli chodzi o liczbę projektów, które ubiegają się o wsparcie finansowe, to "jest w czym wybierać". Zwrócił uwagę, że "w Polsce jest sporo zespołów, które chcą podjąć jakieś wyzwanie technologiczne".

Rządowa agencja

NCBR jest agencją rządową, której głównym zadaniem jest zarządzanie i realizacja strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych przekładających się na rozwój innowacyjności. Pełni także funkcję instytucji pośredniczącej w unijnych programach mających na celu unowocześnienie gospodarki. W zakończonej w środę w Gdańsku konferencji poświęconej innowacjom uczestniczyło prawie 200 przedstawicieli biznesu, nauki i instytucji publicznych. NCBR było partnerem merytorycznym konferencji. Konferencja była wydarzeniem towarzyszącym rozpoczynającemu się w środę w Sopocie Europejskiemu Forum Nowych Idei.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości