Najnowsze

Unia da mikrokredyty dla bezrobotnych

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24KE chce, żeby kredyty dostawali ludzie tracący pracę na założenie własnych firm

Komisja Europejska proponuje uruchomienie mikrokredytów dla małych przedsiębiorstw oraz osób, które utraciły pracę i chcą założyć własną firmę. Chce na ten cel przeznaczyć 100 mln euro.

Według Komisji, w tym roku w UE kryzys spowoduje utratę 3,5 mln miejsc pracy.

Wstępny budżet to 100 mln euro, jednak Komisja szacuje, że przy współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, takimi jak grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, kwota dostępnych kredytów na ten cel może wynieść 500 mln euro. Starający się o kredyt będą mogli jednocześnie ubiegać się o dotację na spłatę oprocentowania z Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Może to oznaczać ok. 45 tys. pożyczek udzielonych w ciągu najbliższych ośmiu lat - czytamy w komunikacie Komisji.

W UE mikrokredyty to pożyczki poniżej 25 tys. euro. Poza bezrobotnymi, pożyczkę będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 10 pracowników.

- Kryzys gospodarczy spowoduje w tym roku w UE utratę 3,5 mln miejsc pracy. Kryzys finansowy utrudnił dostęp do kredytów osobom chcącym założyć lub rozwinąć swoje własne firmy - powiedział komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Vladimir Spidla.

Wniosek Komisji zostanie omówiony przez państwa członkowskie podczas posiedzenia Rady Ministrów oraz w parlamencie Europejskim. Komisja oczekuje, że mikropożyczki na firmę zostaną uruchomione w 2010 roku.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24