Część osób dostanie niższe wynagrodzenie na rękę. "W końcu pada termin, ale po wyborach"

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspertka o sytuacji na rynku pracy
Ekspertka o sytuacji na rynku pracyTVN24
wideo 2/5
TVN24Ekspertka o sytuacji na rynku pracy

Rząd szykuje się do wdrożenia przepisów zakładających pełne oskładkowanie wszystkich umów-zleceń. Jak wynika z dokumentów, o których w mediach społecznościowych poinformował wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Arkadiusz Pączka, nowe regulacje mają wejść w życie do końca pierwszego kwartału 2024 roku. Zmiana w przepisach wpłynie na wysokość wynagrodzeń na rękę otrzymywanych przez część zleceniobiorców.

Jak wyjaśnił w swoim wpisie Pączka, Federacja Przedsiębiorców Polskich otrzymała do konsultacji Krajowy Program Reform 2023-2024. Dodał, że dokument musi być przyjęty przez Radę Ministrów do kwietnia i wysłany do Komisji Europejskiej. "A jest w nim kilka ciekawych kwestii, do których 'rząd się zobowiąże'" - napisał.

Jedną z nich jest pełne ozusowanie umów-zleceń. Według udostępnionego przez Arkadiusza Pączkę dokumentu nowe regulacje mają być wprowadzone w pierwszym kwartale 2024 roku. "Projekt wielokrotnie spadał z agendy rządowej, aż w końcu pada termin jego przyjęcia, ale po wyborach" - zwrócił uwagę przedstawiciel przedsiębiorców.

Wybory parlamentarne wyznaczane są na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Możliwe są zatem cztery terminy tegorocznych wyborów parlamentarnych: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.

Pełne ozusowanie umów na celowniku rządu

Polska już wcześniej zapowiedziała wobec Brukseli, że w pełni oskładkuje umowy cywilnoprawne. To jedno z zobowiązań wpisanych do Krajowego Planu Odbudowy.

Także w dokumencie zapowiadającym Polski Ład znalazła się następująca zapowiedź: "Ograniczymy wykorzystanie umów cywilnoprawnych, m.in. dzięki pełnemu oskładkowaniu umów zlecenia z perspektywą wprowadzenia jednego kontraktu na pracę".

Obecnie w przypadku kilku zleceń składki opłacane są do poziomu minimalnego wynagrodzenia - w 2023 roku to 3490 brutto. Powyżej tej kwoty zleceniobiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom od kolejnych umów.

Pełne ozusowanie zleceń oznacza, że część osób dostanie niższą pensję na rękę. - Taka zmiana przepisów pozytywnie wpłynie na wysokość emerytur - przekonywała jednak wcześniej w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości