Umowa UE - Ukraina będzie podpisana w piątek, możliwe kolejne sankcje przeciw Rosji

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatUE podpisze umowę stowarzyszeniową z Ukrainą

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE potwierdzili dzisiaj w Luksemburgu, że w najbliższy piątek na marginesie unijnego szczytu podpisana zostanie druga część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, dotycząca utworzenia strefy wolnego handlu. UE poinformowała jednocześnie, że jest gotowa wprowadzić dodatkowe sankcje wobec Rosji.

Tego samego dnia umowy stowarzyszeniowe z Unią podpiszą też Gruzja i Mołdawia.

Pierwszą, polityczną część umowy UE-Ukraina podpisano już w marcu, co było sygnałem wsparcia dla władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją i kryzysu politycznego.

Ostrzeżenie

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague ostrzegł dzisiaj Moskwę, że Unia Europejska jest gotowa do rozszerzenia sankcji wobec Rosji jeżeli będzie to konieczne. - UE chciałaby zobaczyć jak Moskwa zareaguje na plan pokojowy Ukrainy i jednostronne zawieszenie broni - powiedział.

Prezydent Poroszenko poinformował w piątek, że od tego dnia do 27 czerwca siły rządowe prowadzące na wschodzie kraju operację przeciwko prorosyjskim separatystom przerywają działania bojowe, by umożliwić nielegalnym grupom złożenie broni. Jak wyjaśnił, celem jednostronnego rozejmu jest umożliwienie separatystom złożenia broni, a ci, którzy tego nie zrobią "zostaną zlikwidowani".

Nowy szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin ma przedstawić szczegóły planu pokojowego Poroszenki dzisiaj w Luksemburgu.

Jesteśmy gotowi

W piątek podczas unijnego szczytu w Brukseli przywódcy UE mogą podjąć decyzję ws. sankcji. - Putin nie powinien mieć wątpliwości, że jesteśmy gotowi do podjęcia tych środków - powiedział Hague. - Dużo pracowaliśmy nad przygotowaniem sankcji - dodał.

Jak zaznaczył, "to jest decyzja na piątek". - Do tego dnia będziemy mogli zobaczyć, jak Rosja odpowiada na plan pokojowy - powiedział Hague.

Autor: ToL / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: The European Parliament | TVN24