Najnowsze

Ta umowa ma pomóc w walce o lepszy klimat. Ale ONZ ostrzega

Najnowsze

ShutterstockUmowa ma pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych

- Idziemy w dobrym kierunku, ale musimy przyspieszyć - mówi Erik Solheim, dyrektor programu środowiskowego ONZ. Sytuację ma poprawić realizacja postanowień porozumienia paryskiego, ale najnowszy raport zaprezentowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ostrzega: jeśli zaczniemy działać szybciej ludzkość czeka tragedia. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

W życie wchodzi w piątek porozumienie klimatyczne, podpisane w grudniu ubiegłego roku w Paryżu. Ale z najnowszego raportu ONZ wynika, że świat musi przyspieszyć ws. ochrony natury.

- Jeśli niczego nie zmienimy i nie zaczniemy mocniej pracować nad klimatem, to będziemy świadkami większej liczby cyklonów, klęsk suszy i ekstremalnej pogody, która będzie zmiatała nasz dorobek z powierzchni ziemi. Zginą tysiące ludzi na całym świecie, musimy coś z tym zrobić - podkreśla Solheim.

Umowa paryska

Porozumienie paryskie zostało ratyfikowane przez 192 państwa. Celem jest obniżenie tempa wzrostu temperatury na świecie do 2 st. C rocznie oraz wszczęcie starań o dojście do poziomu 1,5 st. C rocznie.

Przełomowa umowa ma również na celu zwiększenie zdolności do przystosowania się do zmian klimatu i ograniczenie gazów cieplarnianych oraz zapewnienie płynności finansowej dla rozwoju technik ograniczających emisje gazów cieplarnianych.

ZOBACZ TREŚĆ POROZUMIENIA Z PARYŻA

Najnowszy raport ONZ pojawił się tuż przed oficjalną datą wejścia w życie porozumienia paryskiego. Dane przedstawione przez naukowców pokazują, że jego realizacja może być trudniejsza niż przypuszczano. - Różnica pomiędzy tym, gdzie jesteśmy, a tym gdzie powinniśmy być, to miliardy ton dwutlenku węgla, a dokładnie 15 mld. O tyle musimy ograniczyć emisję w ciągu roku. To tak jakby usunąć wszystkie auta z dróg Europy. Nie raz, a 15 razy - wskazuje Jacqueline McGlade, szefowa badaczy programu środowiskowego ONZ.

W atmosferze nieco wolniej przybywa dwutlenku węgla, choć jego emisja wciąż rośnie, to w mniejszym tempie, ale jeśli do 2020 roku emisja dwutlenku węgla do atmosfery nie zacznie się zmniejszać, to szanse na osiągnięcia rocznego poziomu ocieplenia na poziomie 1,5 st. C przepadnie. Problem ocieplenia klimatu dotyczy wszystkich choć za ponad 40 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych odpowiadają tylko trzy państwa: Chiny, Indie i Stany Zjednoczone.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 21.00.

Autor: mb/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości