Umowa handlowa UE-USA powinna być podpisana w 2015 r. "Wiele kwestii do negocjacji"

Najnowsze


Pozostało wiele kwestii do negocjacji, ale w 2015 r. są szanse na podpisanie umowy handlowej UE-USA – powiedział w piątek podczas Wrocław Global Forum komisarz europejski ds. handlu Karel De Gucht.

- W tym roku nie ma szans na podpisanie tej umowy, choćby ze względów politycznych. Szanse na to otwierają się w przyszłym roku - mówił komisarz.

Bez barier

Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) zakłada wyeliminowanie ceł, barier administracyjnych i regulacyjnych, które utrudniają handel i inwestycje pomiędzy UE oraz USA.

De Gucht dodał, że obecnie toczy się 14 procesów negocjacyjnych. - Lista różnic jest długa, chodzi m.in. o kwestie rynku usług czy rolnictwa - mówił komisarz.

Korzyści

De Gucht ocenił, że rozszerzenie swobody handlu i inwestycji przyniesie korzyści dla obu partnerów. - O potencjale wymiany handlowej między UE i USA może świadczyć fakt, że jej dzienna wartość wynosi 2 mld euro. Umowa poszerzy mosty wymiany handlowej i zlikwiduje bariery ją ograniczające - mówił.

Dodał, że pojawiają się obawy, że w wyniku umowy kraje europejskie będą musiały zrezygnować z niektórych standardów dotyczących, na przykład ochrony żywności, czy ochrony środowiska. Zaznacza jednak, że obie strony zapewniły, iż nie zamierzają ograniczać tych zasad.

Negocjacje

Negocjacje ws. umowy handlowej USA-UE trwają od ubiegłego roku. Będzie to największe globalne porozumienie gospodarczo-handlowe w historii, obejmie jedną trzecią światowego handlu, 52 proc. PKB i 40 proc. produkcji.

Poza likwidacją różnego rodzaju barier w ramach TTIP wyeliminowane mają zostać również często sprzeczne przepisy, co ma doprowadzić do zmniejszenia kosztów dla producentów i klientów. Jednak grupy konsumenckie i organizacje pozarządowe po obu stronach Atlantyku wyrażały obawy, że z tego powodu po podpisaniu umowy na rynek będzie trafiać więcej nietestowanych i niebezpiecznych produktów oraz usług.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone wspólnie wytwarzają niemal połowę światowego PKB i odpowiadają za jedną trzecią światowego handlu. Wartość towarów i usług, jakimi każdego dnia ze sobą handlują, sięga 2 mld euro. Łączna wartość inwestycji USA w UE jest trzykrotnie wyższa niż w całej Azji. Unia Europejska, natomiast inwestuje w USA ok. ośmiokrotnie więcej niż w Indiach i Chinach razem wziętych.

Autor: ToL/Klim/kwoj / Źródło: PAP