Umowa gazowa z Rosją stanęła

Najnowsze

TVN24Kiedy popłynie do nas więcej gazu?

- Ustalenie terminu podpisania polsko-rosyjskiego porozumienia międzyrządowego zwiększającego dostawy gazu do Polski jest czasowo wstrzymane - poinformowała szefowa biura prasowego resortu gospodarki Agnieszka Gapys. Resort wyjaśnia pytania Komisji Europejskiej w tej sprawie.

- Ministerstwo Gospodarki wyjaśnia w trybie roboczym kwestie interesujące Komisję - powiedziała Gapys. Wyjaśniła, że pytania KE, wynikające z doniesień medialnych, dotyczą polsko-rosyjskich relacji ws. dostaw gazu ziemnego do Polski.

Dlatego - jak dodała - do czasu rozwiania wszelkich wątpliwości Komisji "wstrzymane zostało ustalanie ostatecznego terminu podpisania porozumienia".

"Unia tak ma"

Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał, że resort otrzymał zapytanie od dyrekcji generalnej ds. energii w KE dotyczące projektu polsko-rosyjskiego porozumienia gazowego na początku roku. - Udzieliliśmy pełnej i wyczerpującej odpowiedzi. Natomiast dziwnym trafem - co z resztą jest w praktyce europejskiej - powtórzono te same wątpliwości i pytania, które zostały wyjaśnione już 8 marca - zarówno jeżeli chodzi o operatora na gazociągu przesyłowym, jak i system dopuszczenia do przesyłu - podkreślił.

Komisja Europejska w lutym poprosiła polski rząd o wyjaśnienia ws. umowy gazowej z Rosją. Rzeczniczka KE ds. energii Merlen Holzner zastrzegła wówczas, że KE nie zna treści porozumienia, ale z informacji prasowych wynika, że może być ono niezgodne z prawem UE.

Pawlak zastrzegł, że "skoro brukselska administracja ma wątpliwości, to trzeba je wyjaśnić". Dodał, że chodzi o to, aby nie było żadnych podejrzeń czy wątpliwości w sprawie legalności i transparentności zapisów nowej umowy.

Więcej gazu

Porozumienie rządów Polski i Rosji ma dotyczyć zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Porozumienie zostało już wynegocjowane, ale brakuje na nim podpisu stron.

Niektóre jego zapisy budzą zarzuty opozycji, m.in. przedłużenie okresu jej trwania i ilość zakontraktowanego gazu.

Kiedy podpis?

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił pod koniec kwietnia, że "rządowa umowa gazowa między Polską a Rosją powinna być podpisana w przyszłym tygodniu".

sm/mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24