Umoczeni na wiśniach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wiśnie nie dadzą w tym roku zarobić

- Producenci wiśni poniosą w tym roku straty - uważa prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Firmy kupują te owoce po 40-60 groszy za kilogram, tymczasem koszt ich uprawy wynosi od 1,5 do 2 zł za kilogram.

Według Maliszewskiego, zbyt niskie ceny skupu wiśni mogą przyczynić się do likwidacji sadów. Wielu producentów wstrzymuje się ze sprzedażą owoców; sam koszt ich zrywania wynosi 40 groszy za kg. - Plantatorzy są zniechęceni i załamani. Sytuacja ze skupem tych owoców jest tragiczna - powiedział Maliszewski. Prezes Krajowej Unii Producentów Soków Julian Pawlak wyjaśnił, że zakłady przetwórcze płacą mało, bo światowa cena koncentratu wiśniowego jest niska. Według niego, zarówno w Europie, jak i w Polsce jest nadprodukcja wiśni.

Z roku na rok coraz gorzej

W 2008 roku produkcja wiśni w Polsce wyniosła 201 tys. ton wobec 107 tys. ton w 2007 r. Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w tym roku produkcja tych owoców ma być na poziomie 180 tys. ton. W Europie produkcja wiśni jest oceniana na 360 tys. ton.

W 2008 roku zakłady przetwarzające wiśnie na koncentrat płaciły średnio 70 groszy za kg, a wiśnia do mrożenia kosztowała 85 gr/kg. W tym roku - jak wynika z wcześniejszych prognoz IERiGŻ - ceny mają być wyższe niż w ubiegłym roku, w granicach 1,5-1,7 zł/kg.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24