Ulga na mieszkania zagrożona

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24.plUlga przy sprzedaży mieszkań zagrożona

Jeśli rząd zrealizuje obietnicę zniesienia obowiązku meldunkowego, a nie dokona zmiany w przepisach podatkowych, to już w 2009 r. wielu podatników będzie musiało zapłacić podatek od sprzedawanych domów i mieszkań - ostrzega "Gazeta Prawna".

Obecnie podatku tego nie płaci osoba, która przed sprzedażą była zameldowana na pobyt stały w sprzedawanym mieszkaniu lub domu przez co najmniej 12 miesięcy. Jeśli meldunek zastąpi rejestracja w gminie, wówczas warunek - od którego zależy ulga - będzie niemożliwy do spełnienia. Nie da się z niej skorzystać bez zmiany przepisów ustawy o PIT.

Ulga za meldunek Tymczasem przedstawiając założenia do projektu znoszącego obowiązek meldunkowy, rząd nie wspomniał, że zamierza także zmienić przepisy podatkowe. A to ważna deklaracja - akcentuje gazeta. Musimy bowiem pamiętać, iż ulga przy sprzedaży mieszkań została wprowadzona przez Sejm wbrew stanowisku Ministerstwa Finansów. Konieczne zatem są szybkie gwarancje, że przy okazji zmian dotyczących zameldowania, resort nie pozbędzie się ulgi meldunkowej.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl