Ulga dla sprzedających nieruchomości

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESWszystko o uldze meldunkowej

Co to jest ulga meldunkowa? Na jakich zasadach można z niej skorzystać? Anna Litwin, konsultant podatkowy BDO Numerica, w programie "Twój brat PIT" rozjaśnia tajniki ulgi podatkowej, ważnej szczególnie dla sprzedających nieruchomości.

Ulga meldunkowa zwalnia od podatku z tytułu sprzedaży osoby, które w danej nieruchomości były zameldowane przez okres co najmniej 12 miesięcy przed datą jej zbycia.

- Przy czym nieruchomości musimy podzieli na dwie grupy: te, które nabyliśmy przed 1 stycznia 2007 r., oraz te, które nabyliśmy po tej dacie. Ulgą meldunkową są objęte nieruchomości należące do tej drugiej grupy - wyjaśnia Litwin.

Ulgi meldunkowej nie wyszczególniamy w żadnym druku podatkowym. - Aby ją rozliczyć musimy w ciągu 14 dni od daty sprzedaży nieruchomości złożyć stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym - opowiada konsultant podatkowy.

- Nie ma żadnego wzoru. Ważne aby znalazły się w nim pełne dane osobowe i wskazanie, o którą nieruchomość chodzi. Powinien się także znaleźć zapis, że korzystamy ze zwolnienia podatkowego, które przewiduje art. 21, ust. 1, pkt. 126 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dodaje.

Anna Litwin odpowiada na pytania widzówTVN CNBC BIZNES

Jeśli nie spełniamy warunków do skorzystania z ulgi meldunkowej, musimy podatek wykazać w PIT-36, pozycja 185.

Masz pytanie? Napisz, zadzwoń, pomożemy!

Gość w studiu odpowiadał także na pytania widzów. Dotyczyły one m.in. problemów z zyskiem z funduszy inwestycyjnych, oraz tego, czy stratę na rynku forex można uwzględnić w rozliczeniu.

Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES