Ulga czy 1 procent?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Goście "Twojego brata PIT-a" nie byli tym razem ekonomistami

Dzięki uldze prorodzinnej, słabo lub nawet średniozarabiające wielodzietne rodziny nie zapłacą podatku w ogóle. Oznacza to jednak, że nie będą miały szansy przekazać 1 proc. tego podatku na rzecz organizacji pozarządowych. O tym, jak ulga prorodzinna wpływa na sytuację organizacji pożytku publicznego, rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Anna Dymna i Jerzy Owsiak.

Prawie 2300 zł może odliczyć od podatku rodzina z dwójką dzieci. Tym samym taka rodzina, zarabiająca nie więcej niż 25 tys. zł rocznie, po odliczeniu ulgi i składki zdrowotnej, którą też może odliczyć, odzyska od fiskusa cały potrącony już przez pracodawcę podatek. Jest to równoznaczne z uniemożliwieniem im przekazania 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego.

- Oczywiście, że te pieniądze przede wszystkim należą się rodzinom - przyznała Anna Dymna, aktorka i założycielka fundacji "Mimo wszystko". Dodała jednak, że nie powinny powstawać wykluczające się nawzajem systemy.

- Byłbym idiotą, gdybym powiedział, że te pieniądze się tym ludziom nie należą - zgodził się Jerzy Owsiak. On również jednak stwierdził, że 1 proc. powinien być "procentem świętym".

Masz pytanie? Napisz, zadzwoń, pomożemy!

Andrzej Marczak odpowiadał na pytania widzówTVN CNBC BIZNES

Na pytania telewidzów odpowiadał Andrzej Marczak, doradca podatkowy KPMG. Dotyczyły one m.in. ulgi podatkowej na dojazdy do pracy i podatku od inwestycji.

Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24