Ulewa euro nadciąga nad Polskę

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.hu200 mln euro pożyczek dostały także banki PKO BO i BRE

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał Polsce pożyczkę w wysokości 675 mln euro na dofinansowanie badań prowadzonych przez instytuty i uniwersytety oraz udzielił dwóch pożyczek o łącznej wartości 250 mln euro na wsparcie projektów małych i średnich firm - poinformował w piątek bank.

Według cytowanej w komunikacie wiceprezes EBI, Marty Gajęckiej fundusze ułatwią Polsce inwestowanie w społeczeństwo oparte na wiedzy oraz poprawią dostęp małych i średnich przedsiębiorstw - które są najbardziej dotknięte obecnym kryzysem - do średnio- i długookresowego finansowania.

Z 675 mln euro pożyczki będą mogły skorzystać: ministerstwo nauki, państwowe instytuty naukowe oraz uczelnie wyższe. Pieniądze będą przeznaczone na wsparcie polskiej nauki w 2009 oraz w 2010 roku, m.in. na infrastrukturę badawczą i wyposażenie oraz na współfinansowanie wynagrodzeń pracowników naukowych wdrażających rządowe programy naukowe.

Pożyczki dla banków

Bank udzielił też 150 mln euro pożyczki PKO BP na finansowanie mniejszych projektów wdrażanych przez państwowe i prywatne firmy. Chodzi o działania w dziedzinie ochrony środowiska i oszczędzania energii, a także infrastruktury w ochronie zdrowia, edukacji, usługach i turystyce.

100 mln euro pożyczki EBI przyznał bankowi BRE na finansowanie małych i średnich projektów w sektorze przemysłu i usług. Projekty te mogą być realizowane zarówno w Polsce, jak i w innych krajach UE.

Do tej pory, w ramach współpracy z BRE Bankiem, EBI udzielił już kilku kredytów na łączną kwotę 140 mln euro na wsparcie mniejszych inwestycji państwowych i prywatnych firm.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu