Ułatwienia dla Ukraińców

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Szefowie MSZ Polski i Ukrainy parafowali umowę o małym ruchu granicznym

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Radosław Sikorski i Wołodymyr Ohryzko parafowali umowę o małym ruchu granicznym między oboma państwami.

- To kolejny krok potwierdzający silną przyjaźń i strategiczne partnerstwo między naszymi krajami, które łączy wspólna europejska perspektywa - powiedział minister Sikorski. Dodał, że bardzo cieszy się z parafowania umowy.

- Ta umowa ułatwi przekraczanie granicy naszym obywatelom z dwóch stron. Prawdopodobnie do końca miesiąca szefowie naszych rządów ją podpiszą - stwierdził minister Ohryzko. Dodał, że w planach jest uruchomienie od sześciu do ośmiu nowych przejść granicznych.

Ministrowie rozmawiali także o wsparciu starań Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej.

Dziś parafowanie, za miesiąc podpisanie umowy Parafowana umowa może zostać podpisana przez premierów obu państw Julię Tymoszenko i Donalda Tuska w Kijowie. Tusk prawdopodobnie pojedzie na Ukrainę pod koniec marca.

Na mocy porozumienia mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli korzystać z ułatwień w ruchu osobowym między obydwoma państwami. Niestety, nie od razu. Umowa będzie musiała zostać jeszcze ratyfikowana. - Być może nastąpi to jeszcze przed wakacjami - mówił w TVN CNBC Biznes wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski. Na przeszkodzie w szybkim ułatwieniu przemieszczania się ludzi na tym obszarze stoi też brak przejść granicznych. Wiceminister zapowiedział, że w tym celu zostaną otwarte niebawem dwa, a może nawet cztery nowe punkty.

Ułatwienia dla Ukraińców coraz bliżejTVN CNBC BIZNES

"Mały ruch" był całkiem duży W Polsce rejon małego ruchu obejmie ponad 1800 miejscowości, a po stronie ukraińskiej ponad 1500. Dokument określa również szczegółowe zasady dotyczące wydawania zezwoleń na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu. Rozwiązuje także kwestie pokrywania kosztów pomocy medycznej udzielonej osobom przebywającym za granicą.

Mieszkańcy ukraińskiego pogranicza narzekają, że w związku z wejściem Polski do strefy Schengen zamiast otrzymywać bezpłatne i wielorazowe wizy zmuszeni są obecnie płacić za nie 35 euro. Nowe zasady sprawiły, że Ukraińcy otrzymują za tę sumę prawo jednokrotnego wjazdu do Polski.

Źródło: TVN CNBC Biznes, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24