Najnowsze

Ukraińcy wybierają parlament. Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

Wybory na Ukrainie
TVN24 Biznes i ŚwiatWybory na Ukrainie

Na Ukrainie trwają w niedzielę przedterminowe wybory parlamentarne. Głosowanie nie jest organizowane na zajętym przez Rosję od marca Krymie i w niektórych regionach Donbasu na wschodzie kraju, kontrolowanych przez prorosyjskich rebeliantów. Już w niedzielę po godz. 19:00, tuż po zamknięciu lokali wyborczych, zostaną ogłoszone wyniki sondaży exit-poll. O godz. 20:00 zapraszamy do TVN24 Biznes i Świat na wydanie specjalnym poświęcone wyborom.

Wyniki wyborów na naszej antenie będą komentować: Marcin Święcicki, doradca prezydenta ds. Ukrainy, Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, Michał Broniatowski, współtwórca Espreso.tv oraz Wiktoria Zhuhan z Kultury Liberalnej.

Zgodnie z sondażami zdecydowaną większość w nowej Radzie Najwyższej zdobędą siły dążące do integracji z UE usuwając na margines życia politycznego rządzące do niedawna ugrupowania, które opowiadały się za współpracą z Moskwą.

Zmiana warty?

Prezydent Petro Poroszenko rozwiązał Radę Najwyższą (parlament) w sierpniu, po rozpadzie koalicji rządowej. Szef państwa uzyskał prawo ogłoszenia wcześniejszych wyborów, gdyż posłowie nie utworzyli nowej koalicji.

W wyborach startuje ponad 50 ugrupowań politycznych, ale szanse na wejście do Rady Najwyższej ma tylko kilka. Według sondaży najwięcej mandatów zdobędzie prezydencki Blok Petra Poroszenki, który może uzyskać ok. 30 proc. poparcia.

Do parlamentu trafią też zapewne: populistyczna, Radykalna Partia deputowanego dotychczasowej Rady Najwyższej Ołeha Laszki, Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka i Samopomicz (Samopomoc) mera Lwowa Andrija Sadowego.

Tymoszenko na granicy

Badania opinii publicznej dają również szanse Batkiwszczynie b. premier Julii Tymoszenko; jej partia balansuje jednak wokół 5-procentowego progu wyborczego. Eksperci nie wykluczają, że do Rady mogą wejść też ugrupowania, wywodzące się z Partii Regionów zbiegłego w lutym z kraju i ukrywającego się w Rosji b. prezydenta Wiktora Janukowycza: Silna Ukraina i Blok Opozycyjny.

Połowę 450-osobowego parlamentu Ukraińcy wyłonią spośród kandydatów z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa), których jest 213.

Głosowanie odbywa się w ponad 32 tys. lokali wyborczych, które zostały otwarte w niedzielę o godzinie 7.00 czasu polskiego (8 na Ukrainie) i będą zamknięte o godz. 19.00 (20.00 na Ukrainie). 112 lokali znajduje się za granicą.

Mieszkańcy Krymu i 15 okręgów w obwodach donieckim i ługańskim, gdzie trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami, mogą głosować poza miejscem stałego zamieszkania, na terytoriach kontrolowanych przez Kijów.

Pod okiem obserwatorów

Wybory monitoruje ponad 2,3 tys. obserwatorów zagranicznych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Są wśród nich także Polacy.

Wstępne wyniki wyborów będą znane do 30 października. Na opublikowanie oficjalnych rezultatów Centralna Komisja Wyborcza ma czas do 10 listopada, jednak już w niedzielę wieczorem, tuż po zamknięciu lokali wyborczych, zostaną ogłoszone wyniki sondaży exit-poll.

Autor: ToL / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości