Ukraińcy budują elektrownie

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Rozbudowę potencjału energii atomowej i zwiększenie produkcji energii z alternatywnych źródeł - to założenia nowej ukraińskiej strategii energetycznej.

Opracowywana strategia będzie obowiązywać do 2030 roku. Do tego czasu - jak mówi ukraiński minister ds. paliw i energii Jurij Bojko - energia na Ukrainie ma być maksymalnie bezpieczna, pewna i wydajna.

Ponadto Kijów chce połączyć swoją sieć energetyczną z siecią europejską i zwiększyć znaczenie Ukrainy jako kraju tranzytowego dla ropy naftowej i gazu ziemnego.

Rząd Ukrainy chce pozyskiwać surowce energetyczne w obrębie szelfu Morza Czarnego. Według zapowiedzi Bojki, rudy uranowe mają być wydobywane w regionie Kirowohradu. Jak podkreślił minister, małe elektrownie wodne, wiatrowe, czy produkujące energię elektryczną z biopaliwa rzepakowego są równie istotne dla ukraińskiego systemu energetycznego, co wielkie reaktory jądrowe.

Opracowywana strategia energetyczna bierze pod uwagę zwiększenie produkcji energii z surowców własnych, zwiększenie mocy elektrowni atomowych, jak i rozwój alternatywnych źródeł energii.

O nowej strategii energetycznej Bojko poinformował podczas 5. Forum Międzynarodowego, które rozpoczęło się w Kijowie. Temat forum to "Sektor paliwowy i energetyczny na Ukrainie: dziś i jutro".

Źródło: PAP