Ukraina zakazuje importu drobiu z trzech krajów Unii. Z powodu ptasiej grypy

Najnowsze

Powodem zakazu są przypadki ptasiej grypy wykryte w tych trzech krajach w ostatnich tygodniach

Ukraina ogłosiła w środę zakaz importu wszelkiego żywego drobiu oraz produktów drobiowych z Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec. Powodem są przypadki ptasiej grypy wykryte w tych trzech krajach w ostatnich tygodniach.

- Zakaz będzie obowiązywał do czasu, gdy międzynarodowa organizacja oceni, że kraje te są wolne od ptasiej grypy - powiedział przedstawiciel ukraińskich służb weterynaryjnych.

Wykryli wirusa

O wykryciu przypadków ptasiej grypy Holandia i Wielka Brytania powiadomiły w niedzielę. W Anglii wirus wykryty został na fermie kaczek w Yorkshire. Jednak władze zapewniły, że ten przypadek choroby nie został wywołany śmiertelnym wirusem H5N1.

Nieco wcześniej holenderskie ministerstwo gospodarki podało, że na fermie w Hekendorp, 65 km na południe od Amsterdamu, wykryto patogennego wirusa H5N8, który może przenosić się na ludzi. Na fermie rozpoczęto ubój ok. 150 tys. kurczaków. Holandia jest w Europie jednym z czołowych producentów drobiu.

Z kolei na początku listopada w Niemczech poinformowano o pojawieniu się wirusa H5N8 na fermie indyków w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Na fermie tej wybito już stado liczące 30 tys. ptaków. Likwidacja objęła też inny drób w okolicy.

Autor: mn / Źródło: PAP