Ukraina w WTO najwcześniej za rok

TVN24 Biznes

TVN24Termin przyłączenia Ukrainy do WTO znów przesunięty

Oddala się data przyłączenia Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu. Odchodzący rząd Wiktora Janukowycza ogłosił, że najwcześniej w czerwcu 2008 roku kraj wypełni wymagane warunki.

W oświadczeniu na stronie internetowej rządu napisano, że w czerwcu 2008 roku Ukraina może zakończyć cały proces przygotowań do członkostwa. - Jeśli jesienią Rada WTO ratyfikuje porozumienie, Ukraina zostanie członkiem organizacji w ciągu 30 dni - czytamy w oświadczeniu, które powołuje się na ukraińskiego przedstawiciela w WTO Wołodymyra Bałutę.

Nim się to stanie, Kijów musi spełnić szereg warunków, w tym rozstrzygnąć spór w kwestii domniemanego zadłużenia wobec Kirgistanu, który utrzymuje, że Ukraina jest mu winna 27 mln dol. Jednak roszczenia te, datowane na czasy ZSRR, najprawdopodobniej okażą się bezpodstawne.

Obecnie Kijów jest w trakcie formowania koalicji i rządu po wyborach, po których tzw. partie pomarańczowe mają większość.

Wiktor Juszczenko obejmując w roku 2005 stanowisko prezydenta zapowiedział, że Ukraina wejdzie do WTO w ciągu roku w ramach zbliżania się z Zachodem. Negocjacje w tej sprawie trwały od 1993 roku.

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24