Ukraina przyjęła ustawę o stanie wyjątkowym w energetyce

Najnowsze

sxc.huRząd Ukrainy przyjął w środę projekt ustawy o stanie wyjątkowym w sferze energetycznej

Rząd Ukrainy przyjął w środę projekt ustawy o stanie wyjątkowym w sferze energetycznej - poinformował minister Gabinetu Ministrów Ostap Semerak. Projekt został przesłany do Rady Najwyższej (parlamentu) i może być wniesiony pod obrady w tym tygodniu.

Jak przekazał Semerak, rząd przyjął również projekt ustawy przewidujący eksploatację i modernizację ukraińskiego systemu gazociągów wspólnie z inwestorami europejskimi i amerykańskimi. Oboma projektami po ich przesłaniu do Rady Najwyższej zajęła się odpowiednia komisja parlamentarna.

Semerak, cytowany przez agencję UNIAN, podkreślił, że dokumenty przygotowano w trybie pilnym. - Mamy nadzieję, że w tym tygodniu zostaną wniesione do rozpatrzenia przez Radę Najwyższą - dodał.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk informował wcześniej, że projekt ustawy o stanie wyjątkowym w sferze energetycznej ma określać mechanizmy kontroli zużycia nośników energii i sposoby na podwyższenie efektywności energetycznej gospodarki ukraińskiej.

W poniedziałek rosyjski koncern Gazprom przerwał dostawy gazu na Ukrainę i poinformował o przejściu na system przedpłat z powodu nieuregulowania przez stronę ukraińską długów. Zaległości Ukrainy za rosyjski surowiec szacuje się na 4,46 mld dol.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu