Ukraina przeleje Rosji 73 mln dolarów. Zapłaci pierwszą ratę za obligacje

Najnowsze

Ukraina szykuje się na ograniczanie dostaw rosyjskiego gazuTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/3

73,3 mln dolarów zapłaciło ukraińskie Ministerstwo Finansów za część euroobligacji, które w grudniu ubiegłego roku Rosja kupiła od rządu Ukrainy. Termin spłaty raty pierwszej transzy mija 22 czerwca. Federacja Rosyjska, jeszcze w ramach umowy z ówczesnym prezydentem Wiktorem Janukowyczem kupiła obligacje warte 3 mld dolarów.

Ukraińskie Ministerstwo Finansów poinformowało, że zapłaciło 73,3 mln dolarów za część euroobligacji, które w grudniu 2013 roku kupiła od Kijowa Moskwa. Wartość kupionych wówczas przez Federację Rosyjską obligacjo to 3 mld dolarów. Oprocentowanie roczne tych papierów wartościowych to 5 proc.

Kontrakt Janukowycza

Decyzja o zakupie ukraińskich, dwuletnich euroobligacji była elementem szerszej pomocy, jakiej poprzednim ukraińskim władzom udzieliła Rosja.

Poprzednie władze Ukrainy, które w listopadzie 2013 roku wstrzymały przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, zawarły w grudniu porozumienia z Rosją, przewidujące m.in. obniżkę cen rosyjskiego gazu do 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych.

Ostry spór

Po zmianie władz w Kijowie Rosja powróciła do wysokich stawek za gaz, co jest przedmiotem obecnego sporu między rządami.

Autor: msz/klim/ / Źródło: reuters, pap