Ukraina nie wierzy w szybką pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego

shutterstock.comUkraina łącznie potrzebuje 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015

Minister finansów Ukrainy Ołeksandr Szłapak powiedział w sobotę, że jest mało prawdopodobne, aby jego kraj otrzymał finansowe wsparcie od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) przed kwietniem.

Ukraina, która musi w tym roku spłacić 6 mld dolarów zagranicznego zadłużenia, zwróciła się do MFW o pomoc finansową w wysokości co najmniej 15 mld dolarów. Delegacja MFW jest spodziewana w Kijowie w przyszłym tygodniu.

Szefowa MFW Christine Lagarde oświadczyłą w piątek, że MFW nie widzi „niczego niepokojącego, niczego, co teraz byłoby powodem do paniki” w sprawie gospodarki Ukrainy. Lagarde wezwała też ukraińskie władze, by powstrzymały się przed mówieniem o kwotach pomocy, które „nie mają sensu”.

Według ukraińskiego resortu finansów i banku centralnego Ukraina łącznie potrzebuje 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015.

Kijów potrzebuje 35 mld dolarów

W czwartek Christine Lagarde poinformowała, że władze Ukrainy oficjalnie zwróciły się o wsparcie MFW na kwotę co najmniej 15 mld dol. Misja MFW przeprowadzi niezależną ocenę sytuacji gospodarczej Ukrainy i będzie rozmawiać z władzami w Kijowie na temat reform związanych z programem MFW.

Autor: Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości