Ukraina mniej się kurczy

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huUkraina może dostać pomoc z MFW dopiero po wyborach prezydenckich

Spowalnia tempo spadku ukraińskiego PKB. W III kwartale gospodarka tego kraju skurczyła się o 15,9 procent rok do roku, po spadku o 17,8 procent w poprzednich trzech miesiącach tego roku.

Pod koniec ubiegłego tygodnia agencja Fitch obcięła długoterminowy rating Ukrainy w walutach obcych z B do B-, czyli do szczebla o 6 oczek niższego od poziomu inwestycyjnego. Perspektywa ratingu pozostała negatywna.

Fitch podjął taką decyzję po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił współpracę z Kijowem po zwiększeniu przez parlament tego kraju wydatków socjalnych - co było sprzeczne z zaleceniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Fitch jest zdania, że przyjęte ostatnio przez ukraiński parlament prawo o wzroście płacy minimalnej i prawo emerytalne nadszarpnęły tok współpracy Kijowa z MFW. To z kolei zwiększyło ryzyko dla stabiliności makroekonomicznej i wiarygodności kraju.

MFW szacuje, że w tym roku deficyt budżetowy Ukrainy wyniesie w tym roku 14 proc. PKB, a w 2010 roku spadnie do 8 proc. PKB. Rok temu Ukraina zwróciła się do Funduszu z prośbą o 16,5 miliarda dolarów pożyczki, ale współpraca między tą instytucją a Kijowem była kilkakrotnie zrywana. W tym miesiącu Ukraina miała otrzymać 3,5 miliarda dolarów w kolejnej transzy, ale Fundusz zawiesił wypłatę i zapowiedział wznowienie współpracy z Kijowem po wyborach prezydenckich, które odbędą się 17 stycznia przyszłego roku.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu