Ukraina dostanie kroplówkę z MFW

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huDeficyt budżetu Ukrainy ma wynieść w przyszłym roku 5 proc. PKB

Ukraina zapowiedziała w środę ograniczenia finansowe niezbędne do otrzymania 14,9 mld dolarów w ramach umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

Wicepremier Serhij Tihipko powiedział, że rząd ma zamiar zredukować deficyt budżetowy o 17 mld hrywien (2,15 mld dolarów) i podjąć niepopularne działania, w tym podnieść ceny energii dla wewnętrznych odbiorców.

Deficyt budżetowy wyniesie 54 mld hrywien, czyli 4,99 proc. PKB - powiedział Tihipko dziennikarzom. Wcześniej ukraińskie władze obiecywały MFW, że w zamian za nowy kredyt sprowadzą tegoroczny deficyt budżetowy do poziomu 6 proc. Produktu Krajowego Brutto.

Finansowe wyrzeczenia Ukrainy są uważane za niezbędne dla ostatecznego zatwierdzenia nowego programu MFW dla Kijowa, który uzgodniono już w zasadzie w miniony weekend.

Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w Kijowie poinformowała w sobotę o uzgodnieniu z rządem Ukrainy kredytu stand-by w wysokości 14,9 mld dolarów na 2,5 roku. Porozumienie rozpatrzą pod koniec lipca władze funduszu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu