Ukraina chce rury do Polski

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rurociągiem ma płynąć 40 mln ton kaspijskiej ropy do Polski

Ukraina nie rezygnuje ze współpracy z Polską w projekcie rurociągu Odessa-Brody, mimo że współpracuje także z Białorusią w kwestii transportu ropy tym rurociągiem - powiedział we wtorek premier Mykoła Azarow.

- Będzie realizowany projekt pilotażowy, którego ramy działania są ograniczone. Nikt w żadnym wypadku nie rezygnuje ze współpracy z Polską, wręcz odwrotnie - czekamy na realne decyzje, realną pracę wspólnie z Polską - powiedział Azarow dziennikarzom we wtorek w Czernihowie, komentując decyzję rządu Ukrainy o przesyle ropy dla Białorusi przez rurociąg Odessa-Brody.

Podkreślił, że dopóki projekt współpracy z Polską znajduje się w stadium opracowań, Ukraina ma prawo do samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących wykorzystania naftociągu, jeśli są one ekonomicznie uzasadnione.

W połowie października 2007 roku Azerbejdżan, Gruzja, Litwa, Polska i Ukraina zawarły porozumienie o utworzeniu spółki ds. zaprojektowania i budowy ropociągu Baku-Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Projekt wydłużenia rurociągu Odessa-Brody w kierunku Płocka i Gdańska może zostać zrealizowany na przełomie 2013 i 2014 roku. Szacuje się, że przez ten rurociąg będzie można transportować do 40 mln ton rocznie kaspijskiej ropy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24