Najnowsze

Ukraina chce kolejnej pożyczki. Teraz 2 mld euro

Najnowsze

Shutterstock O tym czy kolejny zastrzyk gotówki trafi do Kijowa zdecyduje UE i MFW

Ukraina zwróciła się do władz Unii Europejskiej o dodatkowe 2 mld euro pożyczki. O tym czy kolejny zastrzyk gotówki trafi do Kijowa, Bruksela zdecyduje wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował we wtorek, że władze Ukrainy złożyły wniosek o dodatkową pożyczkę w wysokości 2 mld euro.

Unia pomoże?

- Komisja, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, jest bardzo zaangażowana we wspieranie Ukrainy - powiedział Simon O'Connor, rzecznik KE. W maju MFW przyznał Ukrainie kredyt wysokości 17 mld dolarów. Pomoc ta podzielona jest na transze i Kijów ma otrzymać cztery z nich do końca bieżącego roku. Na początku września MFW ostrzegł, że ten program pomocowy może nie wystarczyć Ukrainie do osiągnięcia wszystkich wyznaczonych celów stabilizacyjnych.

Zdaniem MFW Ukraina może potrzebować dodatkowej pomocy kredytowej, jeśli w przyszłym roku trwać będzie konflikt z separatystami na wschodzie państwa oraz spór gazowy z Rosją.

Będzie porozumienie?

We wtorek trwają w Brukseli trójstronne rozmowy w sprawie cen rosyjskiego gazu dla Ukrainy z udziałem przedstawicieli KE, Rosji i Ukrainy. W czerwcu rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę, żądając opłacenia zaległości za odebrany surowiec.

Autor: msz//bgr / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości