UKE z Orange wywabią "białe plamy"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Orange dogadał się z UKE. Kolejni operatorzy w kolejce

Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisał porozumienie z PTK Centertel, operatorem sieci Orange. W zamian za inwestycje w sieć telekomunikacyjną m.in. w tzw. "białych plamach" na mapie Polski, PTK będzie mogła liczyć na atrakcyjne stawki hurtowe. W tym tygodniu podobne porozumienia podpisać mają z UKE także inni operatorzy.

- Jest to pierwsze porozumienie, które zapowiadaliśmy. Inwestycje PTK Centertel w sieci komórkowe powinny wynieść nieco ponad 100 mln zł. Liczymy, że do końca tego tygodnia zostaną podpisane porozumienia z trzema kolejnymi operatorami - powiedziała szefowa UKE Anna Streżyńska.

Chodzi o porozumienia w sprawie stawek hurtowych telefonii komórkowej i inwestycji z czterema największymi operatorami. Oprócz PTK Centertel UKE chce je podpisać także z PTC (operator sieci Era), Polkomtelem (Plus) i P4 (Play).

"Białe plamy"

Streżyńska chce, by operatorzy zainwestowali m.in. w "białe plamy" - czyli tam, gdzie nie ma zasięgu sieci, a operatorzy nie inwestują, bo im się to nie opłaca. W zamian proponuje korzystny dla nich harmonogram obniżki stawek hurtowych, tzw. MTR. Zgodnie z porozumieniami, od 1 lipca 2011 r. do 1 lipca 2012 r. stawki te wynosiłyby ok. 15 groszy. Potem na pół roku spadłyby do ok. 8 groszy, by od 1 stycznia 2013 r. dojść do 3 groszy. Zdaniem UKE, operatorzy dzięki projektowi obniżek zarabialiby więcej, ale też dzięki temu więcej mogliby przeznaczyć na inwestycje.

MTR-y są podstawą do rozliczeń między operatorami w przypadku rozmów pomiędzy różnymi sieciami. Operator telefoniczny obciąża osoby odbierające połączenie kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane. Na podstawie tych stawek ustalane są ceny połączeń detalicznych dla klientów.

Będzie taniej i lepiej

Na początku marca UKE ogłosił, że planuje obniżyć hurtowe stawki MTR opłat dla operatorów od 1 lipca br. do ok. 10 groszy za minutę oraz rozpoczął konsultacje w tej sprawie. Ten scenariusz zostałby zrealizowany, gdyby operatorzy nie zdecydowaliby się na zawarcie porozumień z UKE. Obecnie stawki MTR wynoszą 16,77 groszy za minutę połączenia.

Dzięki obniżkom MTR-ów spadają ceny detaliczne połączeń. Urząd poprzez zawarcie porozumienia chce jednak wesprzeć tych klientów, którzy w ogóle nie mają dostępu do sieci komórkowej.

UKE zależy też, by firmy zainwestowały w komórkową sieć internetową 3G (technologia szybkiego internetu mobilnego) w małych miastach, by swoim zasięgiem obejmowała ona co najmniej 80 proc. obszaru Polski, a także w poprawę jakości w dużych miastach. Ponadto Streżyńska chce, by operatorzy poprawili jakość usług telekomunikacyjnych na głównych szlakach komunikacyjnych Polski, zarówno kolejowych, jak i drogowych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24