UKE startuje z konsultacjami na szybki internet

Najnowsze

sxc.huNa szybki internet LTE poczekamy dłużej

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął w poniedziałek konsultacje dotyczące aukcji na rezerwacje częstotliwości 800 MHz oraz 2,6 GHz. Chodzi o budowę sieci szybkiego internetu tzw. LTE.

Proces konsultacyjny rozpoczyna się po raz drugi po odwołaniu przez prezes UKE pierwszej aukcji w zeszłym tygodniu - poinformował UKE w poniedziałek. Powodem tej decyzji było to, że firmy, które zamierzały uczestniczyć w aukcji, nie miały przez 2,5 godz. dostępu do wyjaśnień dokumentacji aukcyjnej.

Więcej szczegółów

Pierwszym krokiem w pracach nad nowym harmonogramem postępowania aukcyjnego jest właśnie ogłoszenie dokumentacji aukcyjnej do konsultacji z zainteresowanymi podmiotami.

- Nie dokonaliśmy zasadniczych zmian w dokumentacji, jednak - wsłuchując się w głosy rynku - uszczegółowiliśmy i doprecyzowaliśmy część zapisów, aby były jednoznaczne i nie budziły wątpliwości - podkreśliła, cytowana w komunikacie, prezes UKE Magdalena Gaj.

15 lat LTE

Zwycięzcy aukcji na częstotliwości przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych będą uprawnieni do ich wykorzystywania przez 15 lat od dnia doręczenia decyzji Prezesa UKE w sprawie rezerwacji tych częstotliwości.

W projekcie dokumentacji zapisano obowiązki zwycięzcy aukcji m.in. realizację inwestycji w nowoczesną sieć mobilnego internetu w całej Polsce.

Zaoferowane w aukcji częstotliwości mogą być wykorzystane przede wszystkim do świadczenia usług szerokopasmowej transmisji danych w sieciach mobilnych, np. zgodnie z najnowszym standardem LTE - Long Term Evolution.

Wstępne zainteresowanie udziałem w aukcji wyrażali wszyscy najwięksi operatorzy telekomunikacyjni w Polsce. Zainteresowane aukcją podmioty mają zgłaszać swoje stanowiska do 19 marca - podał UKE w komunikacie.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu