UKE: Połączenia za drogie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plOperatorzy mogą być zmuszeni do obniżki cen

Urząd Komunikacji Elektronicznej znowu bierze się za ceny połączeń do sieci komórkowych. Urząd rozważa nałożenie maksymalnych stawek połączeń, a także głębszą niż planowano obniżkę cen, jakie płacą sobie operatorzy za połączenia międzysieciowe. Rynek odpowiada: - Takie działanie wprowadza chaos na rynku.

- Przyglądamy się, czy nie będziemy ponownie nakładać cen maksymalnych na połączenia do sieci komórkowej, bo nie ma ruchu w tych cenach, pomimo że stawki interkonektowe spadły. W ten sposób ruch w stawkach nie przekłada się na korzyści konsumentów - powiedziała Anna Streżyńska, prezes UKE.

- Przyglądamy się, czy nie będziemy ponownie nakładać cen maksymalnych na połączenia do sieci komórkowej, bo nie ma ruchu w tych cenach, pomimo że stawki interkonektowe spadły. W ten sposób ruch w stawkach nie przekłada się na korzyści konsumentów uke siec

Jednocześnie zapowiedziała, że Urząd będzie też wywierał presję na dalszy spadek cen interkonektowych, czyli stawek jakie wzajemnie płacą sobie operatorzy w zamian za realizowanie połączeń międzysieciowych. - W maju tego roku ceny te spadną do około 30 groszy i to już będzie duży postęp, ale będziemy wywierać presję, aby ten spadek przyspieszyć. Planujemy rozmowy z operatorami o dalszej obniżce stawek od 1 stycznia 2009 - dodała.

Streżyńska wyjaśniła, że UKE chce wprowadzić nową obniżkę stawek interkonektowych od stycznia 2009 roku, aby firmy mogły zrealizować tegoroczne plany finansowe, a przyszłoroczne budżety ustalać już w oparciu o nowe, mocniej obniżone stawki.

Takie działania, a także informowanie o nich poprzez media, czynią polski rynek jednym z najbardziej nieprzewidywalnych w Unii Europejskiej Piotrowska

Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PTK Centertel, operatora sieci Orange, negatywnie oceniła plany UKE.

- W połowie ubiegłego roku UKE wydał decyzję dotyczącą skali obniżek i wysokości stawek MTR przez następne trzy lata. Teraz zmienia zdanie i chce narzucić niższe stawki wcześniej, nie podając zresztą, jakiej będą wysokości. Takie działania, a także informowanie o nich poprzez media, czynią polski rynek jednym z najbardziej nieprzewidywalnych w Unii Europejskiej - powiedziała prezes Centertela.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl