UKE i KRRiT jednym ciałem?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESAnna Streżyńska ma pomysł na kontrolę mediów

- Połączenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji to konieczność - uznała w TVN CNBC Biznes prezes UKE Anna Streżyńska. Jej zdaniem nowoczesny organ regulacyjny, będący odpowiedzią na zacieranie się granic miedzy mediami i telekomunikacją, powinien kontrolować także internet i telefony komórkowe.

W Sejmie trwa burzliwa dyskusja nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa PO. Pomysłodawcy chcą, aby większość dotychczasowych uprawnień KRRiT, jak choćby przyznawanie koncesji na nadawanie, przeszło do UKE. Opozycja protestuje mówiąc, że pod pretekstem odpolitycznienia mediów publicznych Platforma upolitycznia je jeszcze bardziej. Prezes UKE mianowany jest bowiem przez premiera.

Nowe czasy, nowe wyzwania

Pytana w TVN CNBC Biznes, co myśli o tym pomyśle, prezes UKE Anna Streżyńska powiedziała, ze nigdy nie ukrywała, że chciałaby połączenia podległego jej Urzędu i Krajowej Rady. - Nie chodzi o przejęcie, ale o połączenie dwóch równoprawnych systemów biznesowych w jeden. Powinno te się odbyć szybko, ale z zachowaniem ostrożności i przy stałym monitorowaniu reakcji rynku - tłumaczy Streżyńska.

Jej zdaniem przy obecnym postępie technologicznym i rozwoju kanałów medialnych te systemy szybko się integrują, a określenie, gdzie zaczynają się media, a gdzie telekomunikacja jest coraz trudniejsze. Dlatego nowy regulator byłby odpowiedzią na tą sytuację. - Powołanie jednego regulatora spowodowałoby, że zaczęlibyśmy żyć w nowoczesnym państwie.

- Połączenie i jeden organ regulacyjny pozwoliłoby na życie w nowoczesnym państwie, które się prawidłowo rozwija i dobrze wykorzystuje technologie teleinformatyczne. W tej chwili tkwimy obiema nogami w muzeum - uważa Anna Streżyńska.

Prezes UKE zwróciła też uwagę, że jest bardzo wiele obszarów z zakresu telekomunikacji i mediów, które w żaden sposób nie są kontrolowane. Nie ma przykładowo ochrony przed niedozwolonymi treściami w internecie, czy w telefonach komórkowych. - Nie ma różnicy między tzw. dużymi mediami, a internetem, czy telewizją mobilną. Dlatego powinno się stworzyć przepisy obligujące nadawców do przestrzegania pewnych zasad bez względu na rodzaj medium. Nowy regulator stałby na straży przestrzegania tych przepisów - mówi Anna Streżyńska.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES