UE: producenci aut niech sobie radzą sami

Najnowsze

sxc.huW tym roku produkcja samochodów w krajach UE spadnie o co najmniej 15 proc.

Sprzedaż samochodów ciągle spada, tymczasem Unia Europejska umywa ręce. Według Brukseli, odpowiedzialność za poradzenie sobie ze skutkami kryzysu w europejskim sektorze motoryzacyjnym spoczywa przede wszystkim na firmach i ich zarządach.

Komisja Europejska przyjęła wytyczne ws. pomocy dla sektora motoryzacyjnego, który boryka się z załamaniem sprzedaży nowych aut. Podkreślono m.in., że jeśli już jakiś kraj - wzorem Francji, Hiszpanii czy Włoch - postanowi wesprzeć swoje firmy pomocą publiczną, to ta pomoc musi być "ukierunkowana i ograniczona w czasie".

Pomoc ta - zdaniem KE - może jedynie stanowić pomoc w uzupełnieniu wysiłków przemysłu, by "stawić czoło kryzysowi i złagodzić negatywne skutki restrukturyzacji dla zatrudnienia".

KE ostrzega przed protekcjonizmem

W wytycznych znalazło się też ostrzeżenie przed protekcjonizmem i budowaniem barier pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Tymczasem przedstawiciele sektora motoryzacyjnego ostrzegają, że w tym roku produkcja spadnie o co najmniej 15 procent. Branża motoryzacyjna w krajach UE zatrudnia 12 milionów osób.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu