UE pogania Polskę ws. cyfrowej TV

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huCyfrow telewizja to nie tylko lepsza jakość obrazu

26 państw członkowskich UE będzie gotowych dotrzymać terminu 2012 roku, jeśli chodzi o zastąpienie naziemnej telewizji analogowej telewizją cyfrową. Polska, która chce wstrzymać nadawanie analogowe dopiero w 2013 r. musi przyspieszyć wprowadzanie tej usługi - ponagla Komisja Europejska.

Zgodnie z tegorocznymi zapowiedziami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, naziemną telewizję cyfrową będzie można oglądać w Polsce jeszcze przed 2012 rokiem, wyłączenie nadawania analogowego ma jednak nastąpić do 31 lipca 2013 r.

- 26 z 27 państw będzie w stanie spełnić rekomendację, by do 2012 roku dokonać pełnego zastąpienia telewizji analogowej telewizją cyfrową. Mamy nadzieję, że Polska przyspieszy prace i dogoni inne kraje - powiedział Martin Selmayr, rzecznik komisarz ds. telekomunikacji i mediów Viviane Reding.

Jak podkreślił, dla "wzrostu gospodarczego Europy ważne jest, by cała UE w sposób skoordynowany przeszła na nadawanie cyfrowe".

Przejście na nadawanie cyfrowe umożliwi uwolnienie częstotliwości radiowych na potrzeby nowych usług, np. telewizji mobilnej (odbieranej m.in. w telefonach komórkowych). Naziemna telewizja cyfrowa to także większa liczba lepszej jakości programów i usług telewizyjnych (np. korzystanie z telewizji wysokiej rozdzielczości lub wideo na życzenie).

Europa cyfrowa

Państwa członkowskie od dawna stopniowo wyłączają nadawanie analogowe i przechodzą na nadawanie cyfrowe. Naziemna telewizja cyfrowa została już wprowadzona w 21 państwach członkowskich, a pełnego wyłączenia telewizji analogowej dokonało pięć z nich (Niemcy, Finlandia, Luksemburg, Szwecja i Holandia).

- W Europie przechodzenie na telewizję cyfrową przebiega sprawnie i zgodnie z planem, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami na świecie. Jestem pewna, że w najbliższych dwóch latach więcej państw UE dołączy do grupy krajów, które dokonując zmiany formatu transmisji, jako pierwsze wkroczyły w erę cyfrową - powiedziała Reding.

Podkreśliła, że KE pracuje nad wspólnym sposobem zagospodarowania częstotliwości uwolnionych w skutek przejścia na transmisję cyfrową.

Pierwszy multipleks we wrześniu

Zgodnie ze styczniowym projektem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uruchomienie pierwszego tzw. multipleksu telewizji cyfrowej nastąpi w Polsce we wrześniu 2009 roku. - Następnie będziemy uruchamiali kolejne wyspy i ostatecznie wyłączenie telewizji analogowej nastąpi 31 lipca 2013 roku - zapewnił 14 stycznia przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Zgodnie z projektem, w pierwszym etapie naziemna telewizja cyfrowa ma być uruchomiona komercyjnie w 2009 roku w Zielonej Górze, Żaganiu, Warszawie i Poznaniu.

W drugim etapie telewizja cyfrowa zostanie uruchomiona w marcu 2010 roku na kolejnych 24 obszarach, a w trzecim etapie - w lipcu 2011 roku - na 16 obszarach.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu