"UE dogonimy za 15 lat"

Najnowsze

Aktualizacja:
PAPRostowski podczas sejmowej debaty

Zmniejszenie deficytu o 85 mld zł, a długu publicznego do 52 procent PKB zapowiedział w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski. Ministra chwalili koalicjanci, a opozycja przedstawiła listę zarzutów: m.in. drożyznę i opieszałość.

Minister przedstawił w Sejmie informację na temat zagrożeń dla stanu finansów publicznych w Polsce. Według niego jedyne widoczne zagrożenie płynie z zewnątrz i jest związane z sytuacją w Grecji. Zapewnił jednak, że resort finansów monitoruje sytuację w tym kraju i że obecnie wydarzenia w Grecji są sprawą kluczową, ale nie powodują "dramatycznych obaw", że kryzys grecki przeleje się na resztę Europy.

Minister zapowiedział też "wielką konsolidację finansów publicznych" w tym i przyszłym roku, która zmniejszy deficyt sektora finansów publicznych o 5 pkt proc. PKB, czyli o 85 mld zł. Dodał, że zostanie obniżona relacja państwowego długu publicznego do PKB z 53 proc. na koniec 2010 r. do niecałych 52 proc.

UE dogonimy za 15 lat

Rostowski przedstawił także plany na dalszą przyszłość. Zapowiedział, że Polska będzie obniżać dług i deficyt także w latach 2013-2015, a w roku 2018 r. relacja długu publicznego do PKB powinna wynieść 40 proc, dzięki czemu Polska będzie mogła elastycznie reagować na ewentualny przyszły kryzys oraz uzyska przewagę konkurencyjną. Rostowski prognozuje, że jeżeli utrzymamy obecne tempo rozwoju gospodarczego, to średni poziom dochodu narodowego na głowę mieszkańca krajów unijnych dogonimy za 15 lat.

Paweł Arndt z PO zgodził się z Rostowskim, że poza niepewnością na rynkach światowych, nie ma istotnych zagrożeń makroekonomicznych dla polskich finansów publicznych. Poseł Platformy chwalił rząd za determinację w ograniczaniu deficytu i długu. Arndtowi wtórował szef koalicyjnego klubu ludowców Stanisław Żelichowski. Zadeklarował poparcie dla działań ministra w sprawie reformy finansów publicznych. Żelichowski powiedział, że liczy, iż w wyniku działań wspólnego z PO rządu polska prowincja będzie mogła być porównywana do bogatych prowincji w Europie.

PiS: drożyzna i stagnacja

Szereg zagrożeń dla finansów publicznych i listę zarzutów wobec ministra finansów sformułował natomiast PiS. Posłanka Beata Szydło wskazała na stały wzrost cen, stagnację w małych i średnich firmach, niejasne zobowiązania w związku z paktem stabilizacyjnym euro. Jej zdaniem nie należy spodziewać się poprawy sytuacji na rynku pracy, co przy dalszym wzroście cen spowoduje spadek konsumpcji i podwyżki stóp procentowych

Z kolei Anita Błochowiak z SLD powiedziała, że polska gospodarka ma potencjał, by rozwijać się w tempie 6-7 proc. rocznie i powinna tak się rozwijać, aby dogonić zachodnie gospodarki. Jej zdaniem rząd PO-PSL nie wykorzystuje tego potencjału. Błochowiak zarzuciła rządowi m.in., że nie likwiduje barier administracyjnych i podatkowych, utrudniających prowadzenie firm. Jej zdaniem z tego powodu "działają one na pół gwizdka".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP