Udany debiut "nowego" Pekao

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24/PAP285 oddziałów BPH "zamieniło się" w weekend w Pekao SA

- Pierwszy dzień nowego Pekao SA "wyszedł bardzo dobrze" - powiedział prezes Pekao SA Jan Krzysztof Bielecki, oceniając podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przebieg weekendowego przeniesienia klientów z podzielonego Banku BPH do Pekao SA.

Bielecki powiedział, że w wyniku fuzji z częścią banku BPH powstał bank, który ma ponad pięć mln klientów detalicznych, ponad 300 tys. klientów biznesowych i ponad 15,5 tys. klientów korporacyjnych. Z BPH bank Pekao SA przejął - razem z oddziałami - 1,5 mln rachunków klientów detalicznych. Aktywa nowego Pekao SA wyniosły na koniec pierwszego półrocza ok. 120 mld zł. Prezes poinformował także, że w styczniu rozpocznie się proces przenoszenia 285 placówek przejętych z BPH do systemu informatycznego Pekao SA.

Wiceprezes Pekao SA Luigi Lovaglio podkreślił, że w wyniku fuzji powstał największy bank w regionie, "znaczący gracz" w grupie UniCredit, która jest jedną z trzech największych grup bankowych w Europie.

Bank bliżej klienta

Lovaglio dodał, że po zakończeniu migracji oddziałów, bank będzie przedstawiał szczegóły nowej oferty dla klientów. Obecnie koncentruje się na ujednoliceniu tej oferty.

Zapowiedział też zmiany w modelu dystrybucji - ma to polegać na dostosowaniu zasad działalności placówek bankowych do charakteru klientów obsługiwanych w danym regionie. Np. w Polsce południowo-zachodniej, gdzie bank obsługuje wiele małych firm, oddziały będą koncentrować się na współpracy z nimi. Pekao SA ma obecnie ponad 1000 oddziałów.

Długa droga do sukcesu

W piątek Sąd Rejonowy w Warszawie zarejestrował podwyższenie kapitału akcyjnego Pekao SA, co oznacza, że prawna fuzja Pekao SA z częścią Banku BPH została dokonana. Akcje z podwyższonego kapitału obejmą akcjonariusze BPH w zamian za część majątku banku przenoszoną do Pekao SA.

3 października br. Komisja Nadzoru Bankowego wyraziła zgodę na podział Banku BPH SA i przyłączenie jego części do Pekao SA. Z "dawnego" BPH wydzielono 200 oddziałów (tzw. mini-BPH); mini-BPH, markę i towarzystwo funduszy inwestycyjnych, należące do BPH, przejmie nowy inwestor - GE Money. Wartość transakcji wynosi 625,5 mln euro i ma ona się zakończyć w pierwszym kwartale 2008 roku.

Wydzielenie mini-BPH razem z marką banku oraz sprzedaż nowemu inwestorowi uzgodniły w kwietniu ub.r. jako warunek fuzji Pekao SA i BPH, polski rząd i UniCredit (właściciel Pekao SA). Przez wiele miesięcy między UniCredit a polskim rządem trwał spór co do zgody na fuzję, choć wcześniej żadnych zastrzeżeń nie miała Komisja Europejska. W ub.r. Sejm specjalnie znowelizował prawo bankowe, by umożliwić podział banków działających w formie spółki akcyjnej.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP