Uczniowie i studenci walczą o tańsze bilety

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Uczniowie i studenci domagają się zwiększenia zniżek w pociągach i autobusach

Nauka i utrzymanie słono kosztują. a oni zazwyczaj jeszcze nie zarabiają. Uczniowie i studenci domagają się zwiększenia zniżek na bilety w pociągach i autobusach. Ponad 130 tys. młodych obywateli podpisało się pod odpowiednim projektem ustawy. Do swojego pomysłu będą przekonywać posłów w ostatnim dniu roku szkolnego - czyli w najbliższy piątek.

Młodzi autorzy projektu chcą przywrócenia zmniejszonych w 2001 roku (za czasów lewicowego rządu Leszka Millera), ulg dla studentów i uczniów na przejazdy PKP i PKS.

W projekcie ustawy domagają się wprowadzenia 49-procentowej ulgi dla studentów i uczniów na bilety jednorazowe i miesięczne we wszystkich pociągach i autobusach. Obecnie taka ulga przysługuje im przy kupnie biletów miesięcznych. Jeśli jadą na wakacje, czy choćby na szkolne zajęcia odbywające się raz w tygodniu - mają prawo do 37-procentowej zniżki.

Ostatni dzień szkoły - w Sejmie

Inicjatorzy akcji zwiększenia zniżek dla uczniów i studentów założyli nawet specjalną stronę internetową - ulgadlastudentow.pl. Informują tam o kolejnych postępach w staraniach o zmianę przepisów. A udało się już w tej sprawie naprawdę dużo zrobić.

19 czerwca - w ostatnim dniu roku szkolnego - w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie "obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego". Projekt uzasadniał będzie w imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Marcin Mastalerek.

Na sali obrad nie zabraknie przedstawicieli organizacji popierających przywrócenie ulg. Inicjatywę poparło 20 ogólnopolskich organizacji młodzieżowych.

MF: tańszym biletom NIE

Na razie jednak Ministerstwo Finansów jest przeciwne tańszym biletom. Resort przekonuje, że rząd musiałby zdobyć na ten cel dodatkowe 350 milionów zł. W ubiegłym roku państwo dołożyło do refundacji wszystkich ulg w przejazdach prawie 900 milionów zł.

Źródło: TVN CNBC Biznes, ulgadlastudentow.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24